reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Sunex
Przemysł elektroniczny |

Sunex szykuje się do europejskiej ekspansji

W styczniu 2023 roku Evertiq pisał, że Sunex przejął austriacki Krobath Bad Heizung Service. Okazuje się, że to nie koniec ekspansji polskiej spółki, która szykuje się do akwizycji w Niemczech lub w innym kraju w Europie.

"Szukamy możliwości akwizycji w Niemczech, która wpisywałaby się w założenia biznesowe grupy Sunex, ale nie wykluczamy również zakupu firmy w innym kraju w Europie” – mówił Romuald Kalyciok, prezes Sunexu, w komunikacie prasowym. „Zależy nam na zbudowaniu struktur sprzedaży, które ułatwią spółkom grupy bezpośrednio dotarcie do klienta końcowego na naszych kluczowych rynkach oraz umożliwią realizację dodatkowych usług, takich jak montaże i serwisy urządzeń OZE. Firma z bezpośrednim dostępem do rynku ma większe możliwości działania niż sprzedająca przez pośrednika. Dlatego akwizycja pozwoli nam prowadzić własną politykę cenową i lepiej funkcjonować w okresach słabszej koniunktury na rynku, z którą teraz się mierzymy.”

Evertiq pisał kilka miesięcy temu, że 2022 rok był bardzo udany dla Sunexu. Teraz jednak, w trzecim kwartale 2023 roku, firma odczuwa spowolnienie na rynkach, co odczytuje jako konsekwencję wysokich stóp procentowych w strefie euro i zmniejszenie liczby inwestycji. W wyniku słabszej sprzedaży, Sunex zmuszony był obniżyć ceny oferowanych produktów i usług, co również znalazło przełożenie na zmniejszenie marż. 

Sunex podjął działania, które mają wyprowadzić firmę z powrotem na tor wzrostu. W związku z tym, Marek Kossman, dyrektor finansowy Sunexu i członek zarządu, prognozuje, że poprawia koniunktury powinna nastąpić najwcześniej po pierwszym kwartale 2024 roku. 

Jeśli chodzi o skonsolidowane przychody grupy Sunex, wypracowane przez trzy kwartały 2023 roku, to wyniosły one ponad 270 mln zł, co oznacza 28% wzrost r/r. Zysk netto natomiast sięgnął 21,7 mln zł, notując spadek względem 27,4 mln zł w analogicznym okresie przed rokiem. 

"W strefie euro, w tym na kluczowych dla nas rynkach niemieckim i austriackim, a także w Polsce, widzimy spowolnienie gospodarcze spowodowane wysokimi stopami procentowymi. To negatywnie wpływa na inwestycje, a co za tym idzie także na popyt na nasze produkty. Niższe, niż w 2022 r., są ceny naszych produktów i usług, które osiągamy, a w efekcie także marże. Rozbudowujemy na całą Austrię sieć sprzedaży, serwisu i montażu przejętej firmy Krobath i poszerzamy jej ofertę o wyroby Sunex. Oczekujemy, że efekty tych działań będą widoczne w przychodach od drugiego kwartału 2024 r. Planujemy też budowę sieci sprzedaży – na bazie przedstawicieli handlowych – na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich” – mówił Marek Kossmann, dyrektor finansowy i członek zarządu, w komunikacie.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1