reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© LG Energy Solutions
Nauka i technologie |

LG przekazało 600 tys. zł na laboratorium PWr

Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej może pochwalić się nowym laboratorium elektromobilności, które zostało uruchomione dzięki wsparciu LG Energy Solution Wrocław. Gigant przekazał na ten cel ponad 600 tys. zł.

„Kształcimy studentów na ponad 50 kierunkach studiów. Od klasycznego kierunku, jak mechanika i budowa maszyn, aż po nowoczesny kierunek, jak elektromobilność. Sądzę, że możliwość korzystania z nowoczesnego laboratorium znacząco podniesie jakość kształcenia i umożliwi przeprowadzenie szeregu wartościowych prac badawczych” – mówił prorektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Nowakowski.

 Korea Południowa uważa Polskę za bardzo ważnego partnera w Europie, a strategiczne partnerstwo oby krajów zostało podpisane już w 2013 roku. 

„Jednak od zeszłego roku słowo strategiczne nabrało szczególnego znaczenia zwłaszcza w takich dziedzinach jak przemysł obronny, energia czy infrastruktura. Tak poważny skok we współpracy Polski i Korei Płd. nie przyszedł nagle. To efekt wcześniejszych, wieloletnich działań, na tle których ta współpraca się pogłębiała. Bardzo się cieszę, że kolejny krok w naszych relacjach postawiła firma LG i Politechnika Wrocławska” – powiedział na inauguracji Shik Kim, Radca Ambasady Korei Południowej w Polsce.

Politechnika Wrocławska uruchomiła w 2021 roku nowy kierunek studiów – elektromobilność, który potrzebował jednak odpowiedniego zaplecza i bazy laboratoryjnej. W tym celu nawiązano współpracę z LG Energy Solution Wrocław. Waldemar Rebizant, dziekan Wydziału Elektrycznego PWr, zaznaczył, że efektem tej współpracy są już wykłady prowadzone przez specjalistów z LG, a także wyjazdy studentów do zakładu w Biskupicach Podgórnych, a teraz również ta nowoczesna pracownia.

Dzięki wsparciu giganta Politechnika Wrocławska mogła stworzyć laboratorium elektromobilności ze stanowiskami sterowanymi różnymi rodzajami napędów elektrycznych ze wszystkimi nowoczesnymi silnikami stosowanymi w elektromobilności. Jak podkreśla uczelnia w aktualnościach, studenci będą teraz mogli dodatkowo wykorzystywać najnowocześniejsze rozwiązania dla kadry naukowej do szybkiego prototypowania układów sterowania. 

„W naszym laboratorium możemy wyznaczyć poszczególne etapy przetwarzania energii. Unikatowym rozwiązaniem są stanowiska wyposażone w układy szybkiego prototypowania, dzięki którym studenci mogą projektować własne struktury sterowania silnikami prądu przemiennego i stałego w różnych konfiguracjach. To rzecz na polskich uczelniach dotychczas niespotykana” – mówił dr inż. Maciej Skowron z Wydziału Elektrycznego, kierownik laboratorium. – „Na pozostałych stanowiskach możemy z kolei analizować wpływ współpracy akumulatorów z układami napędowymi i sposób ich wzajemnego oddziaływania.”

Dzięki współpracy z firmą Ecobike w laboratorium znajdują się również stanowiska z rowerami elektrycznymi, które umożliwiają analizę pracy układu elektromechanicznego. 

„Pojazdy elektryczne to nie chwilowy trend, ale transformacja, która zmienia sposób, w jaki się poruszamy i wchodzimy w interakcję ze środowiskiem naturalnym” – zaznacza Yong Girl Lee, dyrektor External Relations Department LG Energy Solution Wrocław. – „O przyszłości zielonej i zrównoważonej myślimy już teraz, dlatego wspólnie z Politechniką Wrocławską oddajemy dziś w ręce studentów i pracowników akademickich wyjątkowe Laboratorium Elektromobilności. Mamy nadzieję, że przyczyni się ono do rozwoju utalentowanych młodych ludzi, dzięki którym serce europejskiej elektromobilności będzie bić jeszcze mocniej, a na naszej wspólnej pracy nad EV skorzysta cała planeta.”

Warto przypomnieć, że podczas Evertiq Expo Warszawa 2023 Politechnikę Wrocławską reprezentował zespół młodych inżynierów – PWR Racing Team, który dzięki wsparciu RS zbudował elektryczny bolid i zaprezentował go na targach Evertiqa. Więcej o ich zaangażowaniu pisaliśmy tutaj: RS wspiera talenty na całym świecie.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2