reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Paul Sakuma AMD
Biznes |

Trwa wyścig AMD z Nvidią – AMD przejmuje Nod.ai

AMD podpisało ostateczną umowę nabycia Nod.ai z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii. Firma zdecydowała się na ten krok, ponieważ chce rozszerzyć swoje możliwości w zakresie otwartego oprogramowania AI.

W 2Q23 sprzedaż półprzewodników w całej branży półprzewodników wzrosła o 4,6 mld USD w porównaniu z poprzednim kwartałem, przy czym Nvidia odpowiadała za 2,5 mld USD tego wzrostu. Nvidia pnie się więc w górę rankingów udziału w rynku. Ogromny wpływ miał na to niedawny, gwałtowny wzrost popytu na generatywną sztuczną inteligencję, czyli branżę, w której Nvidia dominuje.

AMD jednak nie składa broni. Firma zamierza dokonać znacznych inwestycji w oprogramowanie wymagane dla swoich zaawansowanych procesorów AI w ramach agresywnej strategii mającej na celu dogonienie rywala. Oprogramowanie i ekosystem Nvidii zapewniły firmie znaczną przewagę konkurencyjną na rynku chipów AI w ciągu ponad dziesięciu lat rozwoju.

Wraz z włączeniem Nod.ai, AMD zyska doświadczony zespół, który opracował technologię oprogramowania, odpowiadającą za przyspieszenie wdrażania rozwiązań AI zoptymalizowanych dla kilku produktów AMD. Zawarta umowa odpowiada również strategii rozwoju sztucznej inteligencji AMD, która koncentruje się na otwartym ekosystemie oprogramowania.

"Oczekuje się, że przejęcie Nod.ai znacznie zwiększy naszą zdolność do dostarczania klientom AI otwartego oprogramowania, które pozwala łatwo wdrażać wysoce wydajne modele AI dostosowane do sprzętu AMD" – mówi Vamsi Boppana, starszy wiceprezes Artificial Intelligence Group w AMD, w komunikacie prasowym.

Boppana stwierdza, że technologie Nod.ai są już szeroko wdrażane w chmurze, na urządzeniach brzegowych i w szeregu urządzeń końcowych, a włączenie Nod.ai przyspieszy zdolność firmy do rozwijania technologii kompilatorów open-source i umożliwi przenośne, wysokowydajne rozwiązania AI w całym portfolio produktów firmy. 

AMD nie ujawniło warunków transakcji.

Warto zauważyć, że na początku tego roku AMD przejęło Mipsology, francuską firmę koncentrującą się na oprogramowaniu AI, a zarazem wieloletniego partnera AMD z siedzibą w Palaiseau.

Co więcej, firma ogłosiła również w czerwcu  tego roku plany zainwestowania 135 mln USD w rozszerzenie działalności badawczej, rozwojowej i inżynieryjnej w zakresie obliczeń adaptacyjnych w Irlandii. Inwestycja ta pozwoli na stworzenie do 290 nowych miejsc pracy i sfinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w zakresie sztucznej inteligencji nowej generacji, infrastruktury danych, sieci i komunikacji 6G.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama