reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka wycofuje się z Rosji i stawia na rynki UE

APS Energia, polski producent gwarantowanych systemów zasilania, ogłosił 16 sierpnia, że chce sprzedać rosyjskie aktywa. W potencjalnej transakcji spółka widzi istotny zastrzyk gotówki, którą mogłaby przeznaczyć m.in. na inwestycje związane z obszarem transformacji energetycznej, w tym na realizowany projekt opracowania unikalnych systemów magazynowania energii oraz ładowarek samochodowych.

APS Energia pisze w aktualnościach, że jej zarząd zdecydował o rozpoczęciu działań zmierzających do sprzedaży spółki zależnej OOO APS Energia Rus. Spółka działa w Rosji od 2008 roku i posiada zakład montażowy w Jekaterynburgu, filię w Moskwie i oddział w St. Petersburgu, zatrudniając łącznie około 100 pracowników.

„Podjęliśmy decyzję o sprzedaży naszych rosyjskich aktywów, pomimo że nie są one objęte sankcjami. Od lat, wiele firm, z różnych części świata wyrażało gotowość zakupu naszej spółki działającej na tamtejszym rynku, nie byliśmy jednak tym zainteresowani. Uważam, że teraz jest dobry moment na otwarcie procesu i zaproszenie chętnych do negocjacji. Przypomnę, że posiadamy m.in. unikalne technologie atomowe, i nie powinno być problemu ze znalezieniem chętnych na ich nabycie, tym bardziej, że są one dedykowane na tamtejszy rynek. Chcemy zamknąć, cały proces do końca tego roku. Pozyskane środki pozwolą nam na pokrycie w całości wkładu własnego inwestycji dotyczącej opracowania unikalnych systemów magazynowania energii oraz zasilenie kapitału obrotowego. To będzie rekordowy rok, pod względem zamówień z m.in. Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej czy Egiptu i na tym się skupiamy” – wyjaśnia Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

W 2022 roku APS Energia rozpoczęła realizację nowej strategii na najbliższe lata, która – jak pisze spółka – przewiduje dynamiczny rozwój przy wykorzystaniu zielonej transformacji, a jej ważnym elementem jest dalsza ekspansja zagraniczna. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że pod koniec lipca APS Energia pozyskała kontrakt w Uzbekistanie na dostawę systemów zasilania gwarantowanego prądem stałym i przemiennym o wartości 2,9 mln euro.

„Ostatnio pozyskane kontrakty wpisują się w naszą strategię nakierunkowaną na ekspansję zagraniczną. Liczymy na uczestnictwo w następnych, dużych projektach w Uzbekistanie. Chcemy dalej umacniać swoją pozycję na rynkach Unii Europejskiej. Jednocześnie pracujemy nad umowami z partnerami z Azji i Afryki” – mówił dalej Piotr Szewczyk.

APS Energia realizuje wspólnie z Politechniką Warszawską projekt „APStorage 2.0. Modułowy – konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej”, który został wsparty dofinansowaniem z NCBiR w wysokości 29 mln zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 43,5 mln zł. O przedsięwzięciu Evertiq pisał TUTAJ


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2