reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ESA
Nauka i technologie |

Arobs Polska z projektem dla ESA dot. satelitarnej komunikacji kwantowej

Arobs Polska, firma specjalizująca się w rozwoju systemów elektronicznych oraz oprogramowania na potrzeby sektora kosmicznego, została liderem międzynarodowego konsorcjum realizującego nowy projekt z obszaru infrastruktury komunikacji kwantowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej – czytamy w komunikacie prasowym.

Polska spółka, która niedawno zmieniła nazwę z Syderal Polska na Arobs Polska zaznacza, że międzynarodowa współpraca nad projektem pt. „Quantum Key Distribution High-rate Detector Predevelopment” odpowiada na rosnące zapotrzebowanie technologiczne branży bezpieczeństwa przesyłania danych. 

Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie prototypu detektora pojedynczych fotonów o wysokiej efektywności kwantowej (>90%) i dużej częstotliwości detekcji (>2 GHz), czytamy w komunikacie. Podkreślić należy, że rozwijana technologia znajdzie w przyszłości zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, a zwłaszcza w obszarach wymagających długoterminowej tajności danych, jak jednostki rządowe, medyczne czy finansowe.

Zadanie polskiej spółki z tym projekcie będzie polegało na:

  • dostarczeniu elektroniki odczytującej sygnały z detektora pojedynczych fotonów, będącego częścią optycznej stacji naziemnej; 
  • opracowanie architektury i kodu dla szybkich układów FPGA, odpowiedzialnych za sterowanie układem nadawczym oraz przetwarzanie sygnałów pochodzących z matrycy detektorów pojedynczych fotonów;
  • wytworzenie oprogramowania wbudowanego, niezbędnego do obsługi całego systemu; 
  • przygotowanie układów elektronicznych.

„Komunikacja kwantowa to przyszłość dla każdej branży zajmującej się bezpieczeństwem czy tajnością danych i jestem przekonany, że zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie dynamicznie rosło. Tym bardziej cieszy nas możliwość uczestniczenia i wykorzystania naszego doświadczenia w kolejnym innowacyjnym projekcie. To już kolejne zlecenie, które realizujemy na potrzeby ESA i kolejne, które umożliwia nam dalszy rozwój wysokich kompetencji w obszarze komunikacji kwantowej” – mówi Michał Drogosz, CEO Arobs Polska, w komunikacie prasowym

Jak podkreślono, że komunikacja kwantowa jest najbezpieczniejszym sposobem przekazywania informacji, który całkowicie uniemożliwia podsłuch w przeciwieństwie do obecnie stosowanych metod szyfrowania, które są podatne na złamanie przez wysoce wydajny komputer kwantowy. 

W przedsięwzięcie zaangażowane będą również zespoły z Politechniki Mediolańskiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Włosi mają zaprojektować i stworzyć detektory stanowiące serce układy, a Polacy z UMK opracować tory optyczne oraz przeprowadzić pełny test odbiornika.

Cały projekt oszacowano na 800 tys. euro, a czas realizacji na 24 miesiące. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2