reklama
© PGE
Biznes |

Morska Farma Wiatrowa Baltica coraz bliżej

PGE i Ørsted stawiają kolejne kroki ku realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Dziś, 7 lipca ogłoszono podpisanie następnych, kluczowych umów – z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Kontrakty dotyczą dostarczenia fundamentów oraz kabli wewnętrznych dla projektu Baltica 2.

„Podpisaniem kontraktu na turbiny dla etapu Baltica 2 w kwietniu rozpoczęliśmy serię ważnych dla realizacji projektu umów. Zabezpieczenie komponentów dla Baltica 2 pozwali nam na przejście do kolejnych etapów rozwoju przedsięwzięcia. Nasze zaplanowane działania konsekwentnie zbliżają nas do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest zbudowanie 2,5 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku” – mówi w komunikacie prasowym Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Od kwietnia tego roku PGE i Ørsted realizują kolejne kamienie milowe do realizacji projektu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW. Najpierw podpisano umowę na dostawę turbin wiatrowych, a w czerwcu na dostawę morskich stacji transformatorowych, o czym pisał Evertiq tutaj: Znamy dostawców morskich stacji transformatorowych dla Baltica 2.

Najnowszy kontrakt z konsorcjum Navantia-Windar dotyczy dostarczenia fundamentów – monopali na potrzeby Baltica 2. Dodajmu, że największe zamówione manopale przekraczają 100 m długości i ważą ponad 2000 ton.

Drugi z podpisanych teraz kontraktów został zawarty z firmą Orient Cable (NBO), która – jak zaznaczono w komunikacie - ma dostarczyć podwodne kable wewnętrzne 66 kV o łącznej długości ok. 170 łączące turbiny z morskimi stacjami transformatorowymi.

PGE zaznacza, że wraz z Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, a etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku.

„Ørsted ma 30-letnie doświadczenie w przygotowaniu do budowy morskich farm wiatrowych, kontraktowaniu dla nich wykonawców oraz budowie i eksploatacji farm. Wspólnie z PGE podjęliśmy zobowiązanie dostarczania dla Polski energii z morskiego wiatru na duża skalę. Podpisując kolejne dwa strategiczne kontrakty na komponenty dla Baltica 2, krok po kroku posuwamy się do przodu z tym przełomowym, pionierskim projektem dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” – mówiła Agata Staniewska, dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Poland, w komunikacie prasowym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2