reklama
reklama
reklama
reklama
© Baltica 2+3
Biznes |

Znamy dostawców morskich stacji transformatorowych dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted poinformowały o podpisaniu umowy z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2.

Baltica jest określana mianem największej elektrowni wiatrowej na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Inwestycja wchodzi właśnie na kolejny lewel – podpisana umowa dotyczący zaprojektowania, wyprodukowania i uruchomienia czterech morskich stacji elektroenergetycznych, które będą gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd. Każda ze stacji wyposażona jest w dwa transformatory.

„Podpisanie umowy dotyczącej morskich stacji elektroenergetycznych dla Baltica 2 jest kolejnym kontraktem w ramach projektu. Przedsięwzięcie nabiera tempa i wyraźnie wkroczyło w fazę finalizowania kolejnych ważnych umów niezbędnych do realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podstacje zostaną dostarczone dla etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, który ma zostać oddany do eksploatacji do 2027 roku. Naszym celem jest budowa do 2030 roku nowych, zielonych mocy wytwórczych na Bałtyku o łącznej mocy 2,5 GW, co ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest przed końcem 2027 roku, zaś etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. 

„Podpisanie kontraktu na morskie stacje transformatorowe jest ważnym kamieniem milowym w projekcie, który przybliża nas do realizacji największego w historii polskiego projektu OZE – morskiej farmy wiatrowej zdolnej wyprodukować zieloną energię w ilości, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Mamy przyjemność powierzyć konsorcjum SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie elektrowni dla pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica” – powiedziała Agata Staniewska-Bolesta, Dyrektor Zarządzająca Ørsted Offshore Poland.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2