reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Francja zainwestuje 3,1 mld USD w produkcję chipów

Francuski rząd podejmuje działania mające na celu zmniejszenie zależności od zagranicznych firm w strategicznie ważnym sektorze.

Francja zadeklarowała zamiar przeznaczenia dodatkowych 3,1 mld USD na krajową produkcję chipów. Mówi się, że fundusz zostanie wykorzystany do budowy fabryk mikroprocesorów, a tym samym do zmniejszenia zależności od zagranicznych dostawców.

Działanie to jest realizowane zgodnie z szerszą strategią Unii Europejskiej mającą na celu pobudzenie sektora chipów na kontynencie. Oczekuje się, że przyjęta w kwietniu 2023 r. ustawa European Chips Act odblokuje inwestycje o wartości 43 mld EUR i podwoi globalny udział UE w rynku półprzewodników do 20% do 2030 r. Więcej na ten temat Evertiq pisał tutaj: Chip Act versus Chip Act.

Według France24, francuskie ministerstwo gospodarki stwierdziło, że pierwszym beneficjentem pomocy państwa będzie fabryka zarządzana przez STMicroelectronics i amerykańską firmę GlobalFoundries w Grenoble. Powodzenie przedsięwzięcia szacuje się na 7,5 mld euro. Przypomnijmy, że o inwestycji tej pisał niedawno Evertiq: Francuska fabryka półprzewodników 300 mm coraz bliżej.

Warto podkreślić, że sam projekt STMicroelectronics i GlobalFoundries może zwiększyć do 2028 roku europejskie moce produkcyjne o prawie 6%.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2