reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Hamilton de Oliveira MEFSIN
Biznes |

Francuska fabryka półprzewodników 300 mm coraz bliżej

GlobalFoundries i STMicroelectronics finalizują umowę dotyczącą utworzenia nowego, wspólnie zarządzanego zakładu produkcji półprzewodników 300 mm we francuskim Crolles. Wiadomość o podjęciu takiej inicjatywy została ogłoszona już latem zeszłego roku.

"Współpracując z ST w Crolles, jeszcze bardziej zwiększamy obecność GF w dynamicznym ekosystemie technologicznym Europy, jednocześnie korzystając z ekonomii skali, aby zapewnić dodatkowe moce produkcyjne w wysoce efektywny kapitałowo sposób. Wspólnie dostarczymy wiodącą na rynku technologię FDX firmy GF i kompleksową mapę rozwoju technologii ST, zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, które ma pozostać wysokie w aplikacjach motoryzacyjnych, IoT i mobilnych w ciągu najbliższych dziesięcioleci" – mówił w komunikacie prasowym dr Thomas Caulfield, prezes i dyrektor generalny GlobalFoundries.

Zgodnie z założeniami, po uwzględnieniu kosztów na utrzymanie, kosztów dodatkowych i capexu, całkowita, przewidywana wartość programu wyniesie 7,5 mld euro. Nowy zakład będzie korzystał ze znacznego wsparcia finansowego ze strony państwa francuskiego, zarządzanego przez Bpifrance. Środek pomocy, zgodny z celami określonymi w europejskiej ustawie o chipach i będący częścią planu "Francja 2030", został niedawno zatwierdzony przez Komisję Europejską, o czym pisał Evertiq: STMicro i GF ze zgodą UE na budowę fabryki mikroprocesorów

"Dzisiejszy dzień to ważny kamień milowy dla ST, GF i Europy. Nie udałoby się tego osiągnąć bez wsparcia francuskiego rządu, a także Komisji Europejskiej" – mówi Jean-Marc Chery, prezes i dyrektor generalny STMicroelectronics. "Będziemy dalej wzmacniać europejski i francuski ekosystem FD-SOI, zwiększając możliwości dla naszych europejskich i globalnych klientów w zakresie złożonych, zaawansowanych technologii dla kluczowych rynków końcowych, w tym motoryzacyjnego, przemysłowego, IoT i infrastruktury komunikacyjnej, w miarę przechodzenia na cyfryzację i dekarbonizację. Ten nowy zakład produkcyjny wesprze nasze ambicje dotyczące osiągnięcia przychodów w wysokości ponad 20 miliardów dolarów".

Obaj producenci chipów ogłosili zamiar budowy nowego zakładu produkcyjnego w lipcu ubiegłego lata. Nowy, wspólnie zarządzany zakład 300 mm ma zostać zbudowany w sąsiedztwie istniejącego zakładu ST 300 mm w Crolles we Francji. Zakład ma osiągnąć pełną wydajność do 2026 roku, z produkcją do 620 000 wafli 300 mm rocznie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2