reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2021, fot. Łukasz Kobus
Biznes |

STMicro i GF ze zgodą UE na budowę fabryki mikroprocesorów

Firmy STMicroelectronics i GlobalFoundries uzyskały zgodę UE na otrzymanie pomocy i wsparcia podczas budowy oraz funkcjonowania nowej fabryki układów scalonych we Francji.

Środki te mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw, odporności i suwerenności cyfrowej Europy w zakresie technologii półprzewodnikowych, zgodnie z celami określonymi w European Chips Act. 

Obaj producenci układów scalonych ogłosili swój zamiar budowy nowego zakładu produkcyjnego w lipcu ubiegłego roku. Nowy, wspólnie prowadzony zakład produkujący układy scalone o średnicy 300 mm ma powstać obok istniejącej fabryki ST w Crolles we Francji, która wytwarza układy również o średnicy 300 mm. Zakład ma osiągnąć pełną zdolność produkcyjną do 2026 roku. Roczna produkcja przy pełnym rozruchu wyniesie 620 000 wafli 300 mm.

"Pomoc przyjmie formę bezpośrednich dotacji dla ST i GF, w celu wsparcia ich inwestycji w projekt o łącznej wartości 7,4 mld euro" – czytamy w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej

Projekt, który ma działać z pełną mocą do 2027 roku, umożliwi rozwój w Europie zakładu produkcyjnego na dużą skalę dla wysokowydajnych chipów, dedykowanych w szczególności technologii FD-SOI (Fully Depleted Silicon On Insulator).

„Zatwierdzone dziś krok wspiera wyjątkową współpracę między firmą zajmującą się działalnością foundry półprzewodników, a producentem urządzeń zintegrowanych, która zapewni dodatkowe możliwości produkcji układów scalonych w Europie i wzmocni łańcuch dostaw półprzewodników. Krok ten zapewni branży niezawodne źródło energooszczędnych półprzewodników do wielu zastosowań. Są one potrzebne do pojazdów elektrycznych, stacji ładowania i innych zastosowań, które odgrywają ważną rolę w ekologicznej transformacji w Europie. Krok ten stworzy również możliwości zatrudnienia i rozwoju dla osób o wysokich kwalifikacjach w Europie, ograniczając jednocześnie ewentualne zakłócenia konkurencji.” – mówiła w komunikacie prasowym Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawczy odpowiedzialny za politykę konkurencji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama