reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

Spotkanie z branżą elektroniczną podczas Evertiq Expo Kraków

Evertiq Expo Kraków odbywa się w połowie roku. Jest to więc moment, w którym branża elektroniczna może zacząć podsumowywać pierwsze półrocze, a także zweryfikować swoje dotychczasowe prognozy. Kraków jest dobrym miejscem do takich analiz, gdyż jest jednym z najaktywniejszych ośrodków branży elektronicznej w Polsce, a przygotowany przez Evertiq program konferencji jest ściśle związany z bieżącymi problemami.

Według danych zgromadzonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), w 2021 roku w branży elektronicznej pracowało 62 500 osób. Zajmowały się one produkcją zarówno komputerów, jak i innych produktów elektronicznych i optycznych. Evertiq Expo Kraków na przestrzeni lat odnotował wiele sukcesów w przyciąganiu zarówno dużych firm, jak i start-upów.

Evertiq bacznie przygląda się bieżącym wydarzeniom w branży i ogólnie na świecie. Przygotowując tegoroczny program, staraliśmy się, by odzwierciedlał on obecną sytuację i dotyczył problemów, z którymi wszyscy musimy się bezpośrednio, bądź pośrednio mierzyć.

W czasie pandemii przemysł doświadczył wzmożonych trudności związanych z dostawami komponentów elektronicznych. Zmusiło to producentów elektroniki do zmiany sposobu pracy w łańcuchu dostaw. Dla dostawcy EMS, firmy Scanfil, wyzwania te były sygnałem do realizacji projektu "Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw", którego celem było opracowanie narzędzia, które za pomocą liczb, danych i faktów przedstawiałoby ryzyko związane z poszczególnymi komponentami. Podczas Evertiq Expo Kraków firma podzieli się swoimi obserwacjami i zaprezentuje przykład, jak to, co niemierzalne stało się mierzalne.

Prawo konkurencji dla przedsiębiorców.

W 2009 roku Komisja Europejska nałożyła na Intel karę w wysokości 1,1 mld euro, a w 2014 r. Infineon Technologies AG został ukarany karą ponad 82 mln euro. Z kolei w 2019 roku kara w wysokości 1,49 mld euro została nałożona na Google. We wszystkich przypadkach kary te dotyczyły zakazanych praktyk ograniczających konkurencję.

Czym jednak dokładnie są praktyki ograniczające konkurencję, a także jakie są związane z nimi zagrożenia wynikające z ich stosowania? Czy można dopuścić się zakazanych praktyk przez przypadek, czy zawsze musi to być celowe działanie? Jakie są konsekwencje prawne takiego postępowania? Jaka odpowiedzialność grozi za ich stosowanie i czy odpowiedzialność ta dotyczy zawsze tylko przedsiębiorcy, a nigdy nie dotknie zarządzającego managera?

Na te ważne pytania postara się odpowiedzieć Maria Kanak, radca prawny i właścicielka Kancelarii Radców Prawnych, podczas swojej prezentacji na Evertiq Expo Kraków.

Automatyzacja procesu lutowania elementów przewlekanych THT dla mikro, małych i średnich firm

Rosnące koszty energii, zatrudnienia, materiałów i komponentów negatywnie wpływają na rentowność polskich firm elektronicznych i producentów OEM. Jednak automatyzacja, która może przynieść oszczędności, przyjdzie za darmo. Karol Sowa z Sowa Electronics postara się udzielić odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: ile kosztuje zakup oraz wdrożenie maszyny do lutowania selektywnego, a także po jakim czasie taka inwestycja może się zwrócić?

Kosmos to ostateczna granica

W ciągu niespełna dekady polski biznes kosmiczny rozrósł się do 73 firm, z których 70% jest rentownych. AGH Space Systems to interdyscyplinarna grupa inżynierów realizująca projekty z zakresu inżynierii kosmicznej. Podczas Evertiq Expo w Krakowie Jan Brzyk (AGH Space Systems, Lider zespołu łazika marsjańskiego, Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz Mariusz Gibiec (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH) przedstawią zagadnienia związane z rozwojem systemów rakietowych o napędzie hybrydowym oraz na paliwo ciekłe, metodami wytwarzania paliw, możliwości wynoszenia ładunku badawczego, przeprowadzania eksperymentu i odzyskiwania rakiety.

Co więcej, prelegenci pokażą również realizacje misji naukowych, rozpoznania terenu i autonomicznej nawigacji oraz wspomagania pracy i asysty dla astronauty, a także omówią eksperymenty przeprowadzane w stratosferze z użyciem balonów i gondoli ładunku badawczego. 

AI nigdy nie było gorętszym tematem

Galopujący postęp technologiczny wymusza na przedsiębiorstwach zmiany nie tylko w zakresie cyfryzacji, ale także w obrębie nowego spojrzenia na metody i narzędzia wykorzystywane w prowadzeniu działalności biznesowej. Nadszedł czas, aby przyjrzeć się tradycyjnym schematom w nowym świetle. Dr Piotr Wiśniewski, CEO Platformy DBR77, podczas swojej prelekcji opowie o praktycznych zastosowaniach algorytmów AI, zwróci uwagę, w jaki sposób firmy mogą realizować proces o 50% szybciej, 20% wydajniej i 30% taniej, a także jak mogą podejmować optymalne decyzje w czasie rzeczywistym.

Zostać dostawcą dla Departamentu Obrony USA i NATO

Sprostanie zwiększonym wymaganiom produkcji sprzętu wojskowego wymaga solidnej bazy przemysłowej ze zrozumieniem podstawowych zasad i przepisów związanych z procesami kontraktowymi Departamentu Obrony USA i NATO. Jimmyn Lee, Maintenance Program Manager - Poland - US Operations, i Anastasiia Vasylenko, Director of Logistics podczas swojej prezentacji omówią niektóre z podstaw, takie jak Federal Acquisition Regulations (FAR), model certyfikacji dojrzałości cyberbezpieczeństwa (CMMC) i umowy standaryzacyjne NATO (STANAG).

Suwerenność w dziedzinie półprzewodników – US Chips Act vs. EU Chips Act

Wąskie gardła w łańcuchu wartości półprzewodników, niedobory i sankcje, wywołały obawy o trwałość dostaw chipów. W tym kontekście, rządy coraz częściej starają się zapewnić bezpieczeństwo dostaw chipów. Chiny dla przykładu zaoferowały ogromne subsydia, aby zmniejszyć swoją zależność od importowanych chipów. Z kolei rząd USA zaproponował w zeszłym roku ogromne wsparcie, w celu wzmocnienia i zwiększenia swojej pozycję w branży. To wszystko miało działo się, gdy unijny odpowiednik nie został jeszcze oficjalnie uruchomiony. Amerykańska ustawa CHIPS już zaowocowała 200 mld USD prywatnych inwestycji w całym kraju.

Podczas Evertiq Expo Kraków 2023, Evertiq zaprezentuje porównanie amerykańskiej ustawy CHIPS z jej unijnym odpowiednikiem. Jak wyglądają na swoim tle? Jakie są pomiędzy nimi kluczowe różnice? Jak inne kraje i regiony zareagowały na te zakrojone na szeroką skalę projekty półprzewodnikowe? I co najważniejsze, jakie są ich dotychczasowe efekty? To są pytania, na które będziemy starali się odpowiedzieć.

Równolegle z programem, pierwszy raz w historii Evertiq Expo, odbędą się warsztaty. Nie przegapcie okazji, by wziąć udział w operacyjnej i finansowej analizie opłacalności transformacji cyfrowej, czy też zgłębić temat lutowania selektywnego oczami praktyka.

Evertiq Expo Kraków już za dwa tygodnie, zarejestruj się dziś


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama