reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Apator
Przemysł elektroniczny |

Apator stawia na inteligentne rozwiązania

PAP Biznes pisze, powołując się na słowa Macieja Wyczesanego, prezesa spółka, że Apator skupia się na inteligentnych rozwiązaniach w swoich produktach oraz że dostrzega w segmencie związanym z zieloną energią potencjał dla rozwiązań z zakresu bilansowania i rozwiązań związanych z oprogramowaniem.

„W otoczeniu, w którym działamy mamy trzy obszary, które muszą funkcjonować w różnych uwarunkowaniach. Jako grupa kapitałowa na pewno będziemy szli w kierunku rozwiązań inteligentnych, które (...) pomogą naszym klientom w elektryce, ale również w zakresie wody i ciepła - zoptymalizować, zmierzyć i zaproponować rozwiązania w zakresie zużycia" – mówił podczas konferencji prasowej cytowany przez PAP Biznes Maciej Wyczesany, prezes Apatora. "Jeżeli chodzi o segmenty OZE i zielonej energii, mamy praktycznie gotowe rozwiązania dotyczące bilansowania farm fotowoltaicznych, magazynów energii i rozwiązań z zakresu oprogramowania, które (...) optymalizują i proponują konkretne algorytmy zużycia i to (...) będziemy starali się promować."

Od marca 2023 roku ruszyła wymiana zwykłych liczników energii na inteligentne. Jak informował Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, koszt przedsięwzięcia wyniesie 9 mld zł i będzie rozłożony na 8 lat. Warto zaznaczyć, że obecnie w Polsce jest ok. 10 mln takich liczników jest więc to segment, który Apator chciałby zagospodarować. 

"Przed tym trendem się nie cofniemy i on nie zostanie spowolniony. Przede wszystkim liczba prosumentów i rozproszonych źródeł wytwórczych powoduje, że inteligentne liczniki muszą być montowane. Bez inteligentnych liczników (...) nie ma możliwości sterowania popytem i podażą, a (...) dodatkowo jeżeli mówimy o transformacji energetycznej, to ona musi rozpocząć się od pomiaru" – cytuje wypowiedź Tomasza Łątka, członka zarządu, PAP Biznes. "To jest trend, przed którym nie uciekniemy i na pewno będziemy nasze portfolio produktowe rozwijali. Myślę, że w miarę wzrostu cen energii ten rynek będzie się jeszcze dynamiczniej rozwijał, a zapotrzebowanie będzie po prostu rosło."

Podczas konferencji podkreślono nie tylko znaczenie segmentu aparatury przyłączeniowej dla spółki, ale również zaznaczono, że to na tym polu Apator będzie chciał wypracować przewagę konkurencyjną w stosunku lat poprzednich.

"Naszym priorytetem będzie promowanie tego segmentu i wykorzystanie nowych produktów, które wprowadziliśmy na rynek, a które zostały dobrze odebrane nie tylko na krajowym rynku, ale również zagranicą. To pozwala przewidywać nam (...) duży wzrost tego segmentu w najbliższych latach" – cytuje Macieja Wyczesanego PAP Biznes.

W listopadzie 2022 roku Apator ogłosił, że będzie oszczędzał. Jednak w wynikach finansowych spółki za IVQ2022 zanotowano rekordowy miliard zł przychodów. Pierwsze trzy miesiące 2023 roku również okazały się wyższe niż przewidywano. Przychody w IQ2023 wyniosły 288,5 mln zł, notując wzrost względem 237,1 mln zł wypracowanych w pierwszym kwartale 2022 roku. Duży skok zanotował również wynik EBIDTA -31,6 mln w IQ2023 w porównaniu do 16,4 mln zł przed rokiem. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama