reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aplisens
Biznes |

Polska spółka śrubuje kwartalne rekordy

Dynamiczny rozwój polskiego producenta aparatury kontrolno-pomiarowej trwa w najlepsze. Potwierdzają to wyniki finansowe Aplisensa za I kwartał 2023 roku, które były najlepsze ze wszystkich pierwszych kwartałów firmy w historii, a zarazem jej drugim najlepszym wynikiem w ogóle.

Evertiq pisał w marcu, że Aplisens notuje rekordowe wyniki i nie zamierza się zatrzymywać. Ostatnie doniesienia tylko nas w tym utwierdzają – w maju Aplisens przejął spółkę Apar Control, a także pobił kolejne rekordy wynikami finansowymi wypracowanymi w I kwartale 2023 roku. 

Spółka wypracowała ponad 35% wzrost przychodów, który wyraźnie przełożył się na 92,5% poprawę zysku netto. Aplisens zaznacza w komunikacie, że wzrost na wszystkich rynkach operacyjnych całej grupy nastąpił, pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych i politycznych.

W I kwartale 2023 roku skonsolidowane przychody Aplisensu wyniosły 40,65 mln zł, notując 35,7% wzrost. Firma zaznacza, że jeszcze szybciej rosły zyski. EBITDA zwiększyła się r/r o ponad 60& (12,52 mln zł), zysk operacyjny o 78,6% (10,78 mln zł), a zysk netto o 92,5% (9,26 mln zł) – pisze spółka. 

Jak dowiadujemy się z komunikatu, głównym źródłem przychodów całej grupy był eksport, odpowiadający za ok.63% ogólnej sprzedaży. Na poszczególnych rynkach dynamika wzrostu wyglądała następująco:

  • rynek WNP, czyli Wspólnoty Niepodległych Państw zrzeszający większość byłych republik Związku Radzieckiego – ok. 16%;
  • Unia Europejska – 27%;
  • pozostałe rynki, gdzie jako najbardziej perspektywiczne kierunki ocenia się Turcję, Koreę Południową, Pakistan, Tajwan, Chile i Australię, USA oraz Egipt – ponad 84%;
  • Polska – główny rynek operacyjny – ok. 41%.

„Jestem bardzo zadowolony z początku roku w wykonaniu Grupy Aplisens. Zanotowaliśmy czwarty z rzędu rekordowy kwartał, tylko minimalnie gorszy od najlepszego pod tym względem trzeciego kwartału ub.r. (o ok. 0,35 mln zł – przyp. red.) i to pomimo występującej w naszej firmie sezonowości sprzedaży, gdzie pierwsze trzy miesiące są zwykle najsłabsze w roku. Mimo wciąż niesprzyjającego otoczenia gospodarczo-politycznego oraz trwającej wojny na terenie Ukrainy osiągnęliśmy wzrosty na wszystkich operacyjnych rynkach. Wynikało to głównie z efektu skali, umiejętnego dostosowania się do zmieniających się warunków biznesowych oraz wpływu pozytywnych czynników, które wspomagały wyniki również w poprzednich kwartałach tj.: m.in. aktualizacji cennika czy uśrednienie kosztów nabytych materiałów. Z perspektywy pierwszego kwartału, można powiedzieć, iż nasza nowa strategia jest realizowana nawet lekko ponad plan” – mówił w komunikacie Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

Aplisens zgodnie ze swoją strategią dąży do utrzymania dwucyfrowej dynamiki sprzedaży, a także do uzyskania w 2025 roku ok. 180 mln zł przychodów i 47 mln zł na poziomie EBIDTA. Niedawne przejęcie firmy Apar Control ma również wpłynąć na rozwój firmy. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama