reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Columbus Energy
Biznes |

Dobre wyniki Grupy Columbus Energy za 1Q2023

Grupa Columbus Energy opublikowała skonsolidowany raport za pierwszy kwartał 2023 roku, w którym poinformowano o wypracowaniu 128,1 mln zł przychodów. Wynik ten jest porównywalny do tego z czwartego kwartału 2022 roku.

W pierwszych trzech miesiącach sporą poprawę względem poprzednich zanotował wynik EBIDTA, który wyniósł ponad 8 mln zł.

„Przychody osiągnięte przez Grupę w pierwszym kwartale br. pokazują, że branża fotowoltaiki domowej, po perturbacjach ustawowych, nadal może być długoterminowym, stabilnym biznesem” – czytamy wypowiedź Dawida Zielińskiego, prezes Columbus Energy S.A., na stronie firmy. „Z kolei w strukturze przychodów Grupy widać wyraźny udział sprzedaży realizowanej w Republice Czeskiej. Spółka Columbus Energy a.s. wygenerowała w tym okresie blisko 23 mln zł w ramach podstawowej działalności operacyjnej, a to dopiero drugi kwartał sprzedaży prowadzonej na tym rynku. Bardzo istotną zmianę w strukturze przychodów stanowi też segment magazynów energii. Przychody ze sprzedaży w tym segmencie wzrosły aż dwunastokrotnie rok do roku (z 1,4 mln zł w 2022 r. do 16,5 mln zł w 2023 r.), i zapewne będzie to kolejny produkt po pompach ciepła, którego sprzedaż stanie się znacząca w kolejnych kwartałach i latach.

Columbus Energy w aktualnościach na swojej stronie internetowej zaznacza, że spółka kontynuuje transformację w organizację lżejszą kosztowo i efektywniejszą marżowo. Miniony kwartał ocenia również przez pryzmat sukcesu, na który – jak wylicza – wpłynęło m.in. przeniesienie notowań Columbus Energy na główny parkiet GPW i rozpoczęcie działalności w Ukrainie. O rozpoczęciu działalności tej polskiej spółki Evertiq pisał TUTAJ.

„Za pośrednictwem utworzonej tam spółki będziemy dostarczać do ukraińskich domów nasz ekosystem: fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii. Liczymy, że popyt na rozwiązania OZE przez najbliższe lata będzie tam olbrzymi, dzięki czemu wykorzystamy nasze kompetencje do zaspokojenia energetycznych potrzeb tego rynku” – komentuje Dawid Zieliński.

Columbus Energy zaznaczył w podsumowaniu raportu, że obecnie skupia się na kilku, następujących obszarach:

  • optymalizacji kosztów i zwiększeniu efektywności biznesu podstawowego, 
  • uruchomieniu działalności na nowych rynkach, 
  • wypracowaniu nowych usług oraz strumieni przychodów, 
  • budowie nowych farm fotowoltaicznych i finalizowaniu sprzedaży farm do Engie, 
  • kontynuacji prac nad technologią i finansowaniu projektów BESS, czyli wielkoskalowych magazynów energii 
  • rozwoju narzędzi IT i ekosystemu.

„W najbliższych tygodniach ogłosimy też nową strategię Grupy, gdzie przybliżymy szczegóły naszego modelu biznesowego i plany rozwoju na kolejne lata. A ponieważ Columbus ma w zwyczaju zaskakiwać rynek, więc i tym razem nie zabraknie niespodzianek” – zapowiedział Dawid Zieliński.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama