reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Scanfil
Przemysł elektroniczny |

Scanfil odnotowuje rekordową sprzedaż i zysk operacyjny

Dostawca EMS, Scanfil, rozpoczął 2023 rok z przytupem. Firma raportuje rekordową sprzedaż i zysk operacyjny. Przyczyniły się do tego rosnąca ilość klientów oraz lepsza dostępność komponentów.

Obrót Grupy w pierwszym kwartale wyniósł 224,6 mln EUR, co stanowi wzrost o 14,2% w porównaniu do 196,6 mln EUR w tym samym okresie w 2022 roku. W obrocie uwzględniono również 7,9 mln EUR zafakturowanych zakupów na rynku kasowym - w ubiegłym roku zakupy tego rodzaju wyniosły 17 mln EUR. Scanfil podkreślił w raporcie, że obroty z wyłączeniem zakupów na rynku spot wzrosły o 20,7%.

Zysk operacyjny w tym okresie wyniósł 15,1 mln euro, co oznacza wzrost z 10,3 mln euro w ubiegłym roku. Firma twierdzi, że na zysk operacyjny pozytywnie wpłynął silny popyt ze strony klientów oraz lepsza dostępność komponentów, przełożyło się to również na ogólną efektywność operacyjną. Zysk netto za okres sprawozdawczy wyniósł natomiast 11,8 mln EUR, co oznacza wzrost względem 8 mln EUR z pierwszego kwartału 2022 roku.

Mocny początek roku sprawił, że Scanfil zrewidował swoje całoroczne prognozy dotyczące obrotów i skorygowanego zysku operacyjnego.

Scanfil szacuje obecnie, że jego obroty w 2023 r. wyniosą 880-940 mln euro, wcześniej zaś dostawca EMS spodziewał się przychodów na poziomie 820-890 mln euro. Skorygowany zysk operacyjny zgodnie z nowymi prognozami ma wynieść 56-64 mln euro, wobec wcześniejszych prognoz na poziomie 49-55 mln euro.

"Obroty za pierwszy kwartał były na rekordowo wysokim poziomie i wyniosły 224,6 mln euro przy 14% wzroście w stosunku do roku poprzedniego. Popyt ze strony klientów był silny w segmentach klientów Energy & Cleantech, Medtech & Life Science, Connectivity oraz Automation & Safety. Oprócz silnego popytu ze strony klientów, wielkość dostaw była wspierana przez szybko poprawiającą się dostępność komponentów, co znalazło również odzwierciedlenie w zmniejszonych zakupach na rynku spot" – mówi w komunikacie prasowym Petteri Jokitalo, CEO w Scanfil.

Dyrektor generalny mówi dalej, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów i wielkości dostaw, Scanfil zainwestował w moce produkcyjne w swoich fabrykach. Latem 2023 roku firma wdroży nowe linie do produkcji elektroniki w swoim zakładzie w Atlancie w USA, a także w fabryce w Sieradzu w Polsce. Firma ma również plany rozbudowania sieradzkiej fabryki o nowy budynek produkcyjny: Scanfil rozbuduje fabrykę w Polsce.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama