reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Salcomp India via Facebook
Przemysł elektroniczny |

Dostawca Apple zwiększy zatrudnienie w Indiach

Agencja Reutera informuje, że fiński Salcomp widzi potencjał przychodów w wysokości 2-3 mld USD z działalności w Indiach. Planuje więc szybkie podwojenie zatrudnienia.

Dostawca Apple Salcomp planuje w ciągu trzech lat podwoić swoją siłę roboczą w Indiach. Po zwiększeniu zatrudnienia ilość pracowników w zakładzie produkcyjnym fińskiej firmy powinna osiągnąć 25 000. Dzięki ekspansji szacuje się, że roczny przychód z działalności w Indiach powinien osiągnąć poziom co najmniej 2 do 3 mld USD do 2025 roku – pisze Reuters, powołując się na wypowiedź jednego z czołowych dyrektorów firmy.

Zwiększony potencjał z działalności produkcyjnej w Indiach dostrzeżono stosunkowo niedawno. Zmiana podejścia związana była z przedłużającymi się surowymi blokadami i ograniczeniami związanymi z COVID-19 w Chinach oraz rosnącymi napięciami handlowymi i geopolitycznymi pomiędzy Pekinem i Waszyngtonem. W związku z tym, Apple zaczął przenosić swoją produkcję z Chin. Pod koniec stycznia pisał o tym Evertiq: Apple zwiększy produkcję w Indiach? Sprawa jest więc świeża i wciąż dynamicznie się rozwija. 

„Cały łańcuch dostaw szuka teraz alternatywy. A Indie są gotowe być jedną z najlepszych alternatyw.” – powiedział dziennikarzom w mieście Chennai w południowych Indiach Sasikumar Gendham, dyrektor zarządzający Salcomp Manufacturing India podczas wydarzenia branżowego – „Wszyscy wiedzą, że cały świat był zależny od tego jednego narodu (Chin) w ciągu ostatnich kilku dekad i nadszedł czas, aby naprawdę się zdywersyfikować i "zdeklastrować".”

Apple postawiła na Indie już w 2017 roku. Wtedy za pośrednictwem firmy Wistron rozpoczął się tam montaż iPhone'a. Następny był Foxconn. Dodajmy, że rząd indyjski zachęca firmy do inwestowania. 

Jak powiedział Gendham powiedział Agencji Reutera, Salcomp będzie odgrywał „znaczącą rolę” w łańcuchu dostaw Apple'a. Fiński producent zatrudnia obecnie ok. 12 000 osób w swojej fabryce w Chennai, gdzie obecnie produkowane są głównie ładowarki i inne części do smartfonów. 

Zakład w Chennai ruszył w 2020 roku. Wcześniej był to obiekt należący do innego fińskiego producenta – Nokii. W 2019 roku jednak firmy wypracowały i podpisały porozumienie w sprawie przejęcia obiektu. 

Obecnie Salcomp generuje w Indiach przychody roczne w wysokości ok. 484 mln USD. Prognozy osiągnięcia 2-3 mld USD zwiastują zatem możliwość ogromnego przeskoku. 

Wydaje się, że zmiany postępujące na mapie produkcyjnej świata są nie do zatrzymania i będą tylko coraz bardziej się rozpędzały. Jak w zeszłym roku informował Reuters, Foxconn w ciągu dwóch lat ma czterokrotnie zwiększyć zatrudnienie w swojej fabryce iPhone’ów w Indiach. Salcomp z kolei zapowiedział, że planuje tam utworzenie kompleksu mieszkaniowego z zapleczem rozrywkowym i edukacyjnym dla ok. 15 000 osób. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama