reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Gmina Gręboszów
Biznes |

Współpracownik Elona Muska zainwestuje w Żelichowie

Adam Drewniany nazywany jest „Polakiem, który uratował Teslę”. Po zdobyciu sukcesu za Oceanem, postanowił zainwestować dziesiątki milionów dolarów w rodzinnych stronach, w Żelichowie w gminie Gręboszów.

Właścicielem firmy Drewniany Investments oraz założyciel NorthVolt Polska na początku stycznia 2023 roku podpisał list intencyjny z Gminą Gręboszów. Dokument zakłada współpracę pomiędzy gręboszowskim samorządem a inwestorem, czyli m.in. pomoc w pozyskiwaniu terenów inwestycyjnych czy wsparcie podczas procesów proceduralnych napotkanych podczas realizacji przedsięwzięcia. 

Inwestor zapowiedział, że w tym roku zostanie wybudowana hala, w której rozpoczęcie produkcji zaplanowano już na drugą połowę 2023 roku. W zakładzie będą produkowane podzespoły do pojazdów elektrycznych czy obsługi magazynów energii, a nawet same magazyny energii dedykowane użytkownikom indywidualnym. 

„Byłem pytany, czemu Gdańsk, Warszawa, a nie twój rodzinny dom. To mnie zmobilizowało żeby tutaj w swojej miejscowości, gminie zrobić coś, co robię na północy Polski czy w Szwecji. Planuję zainwestować dziesiątki milionów dolarów w gminie Gręboszów, mam duże plany i chciałbym je przez następne 5 lat zrealizować.” - powiedział Adam Drewniany w rozmowie z RDN Małopolska. 

Przewiduje się, że w pierwszym etapie inwestycji zostanie utworzonych do 30 miejsc pracy. 

„ Będę potrzebował dużo inżynierów, którzy może tutaj są a muszą wyjeżdżać, będę miał okazję ich zatrudnić tutaj. Podobnie lokalnych ludzi, szczególnie kobiety, które są bardzo dobre w składaniu drobnych elementów i mają do tego cierpliwość. Zatrudniam bardzo dużo kobiet, podobnie będzie tutaj.” – mówił dalej dla RDN Małopolska Adam Drewniany.

Gmina widzi w tej inwestycji nadzieję na rozwój i utworzenie wielu, dobrze płatnych miejsc pracy. Rozmowy pomiędzy samorządem a biznesmanem trwały od wielu miesięcy.  

„Chcemy przełamywać te stereotypy, które do tej pory rządziły naszą gminą i regionem. Stereotypy, że jest to teren rolniczy i biedny. Ludzie wyjeżdżali i nadal wyjeżdżają za granicę do pracy. Chcemy odwrócić ten trend i nie tylko naszymi, gminnymi inwestycjami, ale również inwestycjami, które są budowane przez przedsiębiorców, zbudować taki system, w którym ludzie znajdą tutaj dobrze płatną pracę i swój kąt do mieszkania na co dzień.” - komentował dla portalu Krzysztof Gil, wójt gminy Gręboszów. 

Adam Drewniany związał się z Teslą w 2001 roku. Głośny był dla polskiego biznesmena rok w 2012 roku, gdy uchronił koncern przed kompromitacją – w ostatniej chwili, tuż przed premierą nowej Tesli Model S, dostarczył koncernowi niezbędną liczbę baterii zasilających samochód. 

Przypomnijmy, że w lipcu minionego 2022 roku, Evertiq pisał o planach dużej inwestycji jednej z firm Adama Drewnianego: Northvolt pozyskał 1,1 mld USD na rozbudowę fabryk w Europie.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama