reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt pozyskał 1,1 mld USD na rozbudowę fabryk w Europie

Northvolt ogłosił dzisiaj pozyskanie konwertowalnego finansowania dłużnego o wartości 1,1 mld USD na sfinansowanie ekspansji produkcji materiału katodowego, ogniw i systemów bateryjnych w Europie.

Inwestorami uczestniczącymi w tej rundzie pozyskiwania kapitału byli AMF, AP funds 1-4 (poprzez firmę 4 to 1 Investments), ATP, Ava Investors, Baillie Gifford, Compagnia di San Paolo poprzez Fondaco Growth/Fondaco Fund, Folksam Group, Goldman Sachs Asset Management, IMAS Foundation, Olympia Group, OMERS Capital Markets, PCS Holding, Swedbank Robur, TM Capital i Volkswagen Group.

Northvolt informuje, że od 2017 roku pozyskał w sumie blisko 8 mld USD w formie instrumentów kapitałowych i dłużnych, aby wykonać plan zapewnienia dostaw baterii produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska i dzięki temu umożliwić dekarbonizację gospodarek.

Obecnie firma rozwija możliwości produkcyjne, aby móc zrealizować zamówienia kluczowych klientów: BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Grupa Volkswagen o wartości 55 mld USD. Jak podkreśla Northvolt, najważniejszym aspektem strategii firmy jest zbudowanie własnych kompetencji oraz pełnego łańcucha wartości baterii, włączając w to produkcję materiału katodowego oraz recykling.

Northvolt do 2030 roku zamierza zapewniać sobie 50% surowców z baterii oddanych do recyklingu i prowadzi w tym celu program recyklingu na dużą skalę.

– Połączenie decyzji politycznych, dynamicznego przechodzenia klientów na pojazdy elektryczne oraz bardzo dużego wzrostu popytu klientów na niskoemisyjne produkty stworzyło idealne warunki dla elektryfikacji – mówi Peter Carlsson, współtwórca i prezes Northvolt.

Firma Northvolt wyprodukowała swoją pierwszą baterię w gigafabryce Northvolt Ett w miejscowości Skellefteå w Szwecji pod koniec 2021 roku, a pierwsze komercyjne dostawy zaczęła realizować wiosną 2022 roku. Polski zakład Northvolt od 2018 roku dostarcza systemy bateryjne klientom z sektora przemysłowego i energetycznego. Aktualnie spółka realizuje w Polsce inwestycję wartą 200 mln USD w największą w Europie fabrykę magazynów energii.

W 2021 roku około 1800 osób dołączyło do zespołu Northvolt, który nadal będzie się rozrastał w tempie 150 osób na miesiąc. Kluczowe projekty firmy to rozbudowa Northvolt Ett, uruchomienie gigafabryki w Göteborg w Szwecji w ramach joint venture Northvolt i Volvo oraz budowa trzeciej gigafabryki Northvolt Drei w Heide w Niemczech. W tym samym czasie powstaje fabryka materiału katodowego, Northvolt Fem, w miejscowości Borlänge w Szwecji.


Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Northvolt zatrudnia ponad 3000 pracowników 110 różnych narodowości.

Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. Spółka została zawiązana, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kompletne systemy bateryjne. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland zwiększa swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 mln USD w budowę zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tysięcy m kw. Dzięki temu powstanie 500 nowych miejsc pracy.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama