reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Saab
Przemysł elektroniczny |

Saab z nowymi zamówieniami z Finlandii i Łotwy

Szwedzki koncern zbrojeniowy poinformował, że otrzymał zamówienie z Finlandii na pociski dla naziemnego systemu obrony powietrznej RBS 70 o wartości około 800 mln SEK, czyli ok. 337,59 mln zł. Z kolei łotewskie Ministerstwo Obrony też zamówiło pociski, lecz do systemu Carl-Gustaf za około 185 mln SEK (78 mln zł).

Zamówienie z Finlandii obejmuje najnowszą wersję rakiety RBS70 Bolide, która umożliwia zwalczanie powietrznych celów opancerzonych i dronów. Pocisk będzie używany z obecnymi fińskimi systemami RBS 70, które są używane w tym kraju od ponad 15 lat. W Finlandii system jest określany jako ITO05 i ITO05M (Ilmatorjuntaohjus 05). Saab będzie realizował dostawy w latach 2023-2026.

„Jesteśmy dumni, że możemy nadal wnosić wkład w fińską obronę powietrzną dzięki naszym przyszłościowym pociskom Bolide, które mogą być używane przeciwko szerokiej gamie zagrożeń.” — mówi Görgen Johansson, szef obszaru biznesowego Saab Dynamics.

Portfolio naziemnych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Saaba obejmuje RBS 70 i najnowszą wersję RBS 70 NG. RBS 70 jest chętnie zamawianym systemem, do 19 krajów dostarczono już 1 600 wyrzutni i ponad 18 000 pocisków.

Z kolei łotewskie zamówienie na pociski do systemów Carl-Gustaf zostało złożone w ramach umowy pomiędzy Saabem a Szwedzką Administracją ds. Materiałów Obronnych (FMV), która umożliwia Łotwie składanie zamówień na broń i amunicję Carl-Gustaf M4 przez okres dziesięciu lat.

„Cieszymy się, że możemy nadal dostarczać Łotwie nasze światowej klasy zdolności do walki naziemnej. To zamówienie pomoże łotewskim Narodowym Siłom Zbrojnym sprostać szerokiemu zakresowi wyzwań na współczesnym polu walki.” – mówi Görgen Johansson.

Carl-Gustaf daje możliwość żonglowania amunicją, która jest dostępna w wielu wariantach, zależnie od potrzeb i sytuacji. Pociski umożliwiają zarówno zniszczenie pojazdu opancerzonego czy danej konstrukcji, jak i oświetlenie pola bitwy podczas działań nocnych. 

Koniec roku jest bez wątpienia gorącym okresem dla szwedzkiego koncernu zbrojeniowego. Pod koniec listopada Evertiq informował, że Saab wyprodukuje okręty dla Polski za 620 mln euro. W połowie grudnia natomiast pisaliśmy o postępach w tym kontrakcie, informując, że Saab zaksięgował polskie zamówienie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama