reklama
reklama
reklama
reklama
© Nevomo
Przemysł elektroniczny |

Nevomo pozyskało 5 mln euro od EIT InnoEnergy

Polski startup zyskał nowego inwestora. Należące do Europejskiego Instytutu Technologicznego przedsięwzięcie wesprze finansowo Nevomo, by firma mogła przyspieszyć prace nad systemem MagRail.

„Dołączenie do portfela jednego z wiodących na świecie inwestorów w dziedzinie zrównoważonej energii i transportu to kolejne potwierdzenie ze strony rynku, że jesteśmy na dobrej drodze w rozwoju naszej technologii inspirowanej hyperloopem. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu EIT InnoEnergy będziemy mogli z sukcesem podążać drogą innych spółek portfelowych, takich jak Northvolt.” – czytamy na portalu MamStarup wypowiedź Przemka Pączka, prezesa i współzałożyciela Nevomo. 

Polski startup z obszaru mobilności pisze na swojej stronie, że opracował unikalną technologię dla systemu MagRail, czyli kolei magnetycznej używającej lewitacji, poruszającej się na istniejących torach kolejowych z prędkością do 550 km/h. To hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu MagRail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. Ostatnim etapem badań Nevomo ma być kolej próżniowa (hyperloop), która będzie wymagała specjalistycznej infrastruktury, by mogły się nią poruszać pojazdy z prędkością do 1200 km/h.

„Technologia Nevomo jest brakującym ogniwem pomiędzy obecną, często bardzo przestarzałą infrastrukturą kolejową a zupełnie nowymi systemami kolei dużych prędkości, takimi jak hyperloop. Rozwiązania te mogą nie tylko przyśpieszyć rozwój nowego, zrównoważonego transportu dalekobieżnego, ale też znacznie obniżyć koszty wprowadzania tych zmian.” – mówiła w komunikacie Lucienne Krosse, odpowiedzialna w EIT InnoEnergy za projekty związane z hyperloop.

Nevomo zaprezentował wersję demonstracyjną MagRail w skali 1:5 została w 2019 roku. Zimą 2020/2021 przeprowadzono udane testy średniej wielkości. W 2021 roku polski startup rozpoczął budowę najdłuższego w Europie toru do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej w Nowej Sarzynie, o czym informował Evertiq: Nevomo przetestuje kolej magnetyczną na Podkarpaciu. W połowie tego roku zakończono montaż toru, a pierwszy pełnowymiarowy pojazd testowy został dostarczony w sierpniu. Jak informuje EIT InnoEnergy, testy mają się odbyć na przełomie 2022/2023.

Evertiq informował w czerwcu, że Nevomo otrzyma nawet 17,5 mln EUR z programu EIC Accelerato. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1