reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IC Insights
Analizy |

TSMC spodziewa się, że wyprzedzi Samsunga w rankingu sprzedaży półprzewodników

Przy obecnym spadku rynku pamięci, IC Insights oczekuje, że gigant odlewniczy TSMC wyprzedzi Samsunga i zajmie pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży firm półprzewodnikowych w 3. kwartale 2022 r.

Oczekuje się, że Intel awansuje na trzecie miejsce w rankingu ze sprzedażą w 3. kwartale 2022 r., o 26% mniejszą niż TSMC.  Ilustrując tempo awansu TSMC na szczyt, w 2021 roku TSMC zostało sklasyfikowane jako trzeci największy dostawca półprzewodników na świecie, a jego sprzedaż była o 31% mniejsza niż Samsunga.

Sama wielkość sprzedaży półprzewodników TSMC staje się bardziej widoczna, gdy weźmie się pod uwagę „ostateczną” sprzedaż firmy.  „Ostateczna” wielkość sprzedaży dla odlewni typu pure-play, takiej jak TSMC, to około dwukrotność całkowitej liczby sprzedaży odlewni. Mnożnik 2x szacuje wielkość sprzedaży półprzewodników sprzedanej klientowi końcowemu (tj. producentowi układu elektronicznego).  Na przykład firma fabless AMD kupuje procesory od TSMC, ale AMD nie jest końcowym użytkownikiem tych urządzeń.  AMD odsprzedaje te procesory producentom systemów elektronicznych po znacznie wyższej cenie niż zapłaciła za części TSMC.  W rezultacie mnożnik 2x, który zakłada marżę brutto na poziomie 50% dla klientów odlewni (np. AMD), może zostać wykorzystany do uzyskania „ostatecznej” wielkości sprzedaży na rynku półprzewodników dla TSMC.

Korzystając z „ostatecznych” szacunków sprzedaży dla TSMC, przewiduje się, że sprzedaż półprzewodników w 2021 r. wyniesie 113,7 mld USD i 40,4 mld USD za 3. kwartał 2022 roku!  Aby przedstawić w perspektywie „ostateczną” sprzedaż półprzewodników firmy w 2021 r., wynoszącą 113,7 mld USD, szacuje się, że „ostateczna” sprzedaż TSMC stanowiła w zeszłym roku 18,5% światowego rynku półprzewodników. Co więcej, IC Insights uważa, że odsetek ten ma duże szanse na wzrost do 25% w 3. kwartale 2022 r.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1