reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Powołano klaster technologii kosmicznych

Nową instytucję powołała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z firmami z branży kosmicznej i nowych technologii: SatRev, Saule Technologies, Columbus Energy i TUATARA.

Porozumienie, na mocy którego utworzono klaster, podpisano w piątek, 3 czerwca podczas odbywającego się we Wrocławiu Forum G2 – Gospodarka i Geopolityka.

Zadaniem klastra jest łączenie i rozwój potencjału technologicznego, naukowego i edukacyjnego przedsiębiorców z branży technologii kosmicznych.

– Klastry wzmacniają współpracę firm oraz dostawców, a także instytucji naukowych. Tylko wymiana wiedzy i doświadczeń kieruje nas w stronę rozwoju, dlatego przyłączyliśmy się do tego przedsięwzięcia – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel SatRev, spółki która buduje nanosatelity.

– Kalifornia ma Dolinę Krzemową, a Dolny Śląsk będzie miał Dolinę Kosmiczną. Ta branża dopiero nabiera tempa i aż trudno nam sobie wyobrazić, jak potrzebna jest w codziennym życiu – skomentował Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Warto przypomnieć, że w maju tego roku jeden ze współzałożycieli nowego klastra, spółka SatRev, w maju tego roku podpisała porozumienie z Legnicką SSE w sprawie uruchomienia na Dolnym Śląsku fabryki nanosatelitów.

Z kolei Saule Technology to firma, która uruchomiła we Wrocławiu fabrykę ogniw perowskitowych i planuje wprowadzanie coraz to nowych produktów opartych o autorskie technologie, m.in. we współpracy z Columbus i Google Cloud.


Źródło: PAP – Nauka w Polsce, autor: Piotr Doczekalski


 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama