reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TSMC
Przemysł elektroniczny |

Najnowsze wiadomości z TSMC

Największy na świecie kontraktowy producent chipów zapowiada produkcję w 2 nm w 2025, pozyskał 3,5 mld USD na budowę fabryki w USA i mocno zwiększył przychody w 1Q2022.

Tajwański producent chipów miał w ostatnich dniach sporo wiadomości do przekazania. Zacznijmy może od strony technologicznej, bowiem w ubiegłym tygodniu dyrektor generalny TSMC C.C. Wei potwierdził, że prace nad procesem nowej generacji przebiegają zgodnie z planem i firma zamierza uruchomić produkcję seryjną układów w 2 nm do końca 2025 roku, a serie próbne mają być wytwarzane już w roku 2024. TSMC zamierza w procesie N2 zastosować tranzystory z dookólną bramką GAA (gate-all-around), zamiast FinFET.

Kolejna informacja dotyczy budowy fabryki w stanie Arizona w USA. TSMC zebrało bowiem 3,5 mld USD z najnowszej emisji obligacji, które to środki przeznaczy właśnie na ten cel – pisze Reuters. Budowa zakładu rozpoczęła się niecały rok temu.

Poza tym tajwański gigant podsumował pierwszy kwartał. Przychody za ten okres liczone w dolarach wyniosły 17,57 mld USD, czyli zwiększyły się o 36,0% r/r i o 11,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Głównymi czynnikami napędzającymi ten wzrost był silny popyt w segmentach HPC (obliczeń o wysokiej wydajności) i motoryzacji, a jak przewiduje Wendell Huang, wiceprezes i dyrektor finansowy TSMC, zapotrzebowanie w tych obszarach powinno się utrzymywać na wysokim poziomie także w drugim kwartale.

TSMC jak zwykle przekazuje też informacje na temat udziału najnowszych technologii produkcyjnych w przychodach z produkcji wafli. W pierwszym kwartale zaawansowane procesy, czyli 7 nm i poniżej odpowiadały za 50% przychodów (5 nm – 20%; 7 nm – 30%).

Dyrektor generalny TSMC odniósł się też do sprawy dostaw gazów szlachetnych niezbędnych do produkcji chipów. Temat ten jest gorący po agresji Rosji na Ukrainę, ponieważ Ukraina zapewnia prawie 70% światowych dostaw neonu. C. C. Wei stwierdził, że TSMC kontynuuje budowę dobrze zdywersyfikowanej globalnej bazy dostawców, pozyskując gazy od wielu dostawców z różnych regionów. Firma przygotowała też pewien poziom zapasów magazynowych.

C. C. Wei ocenia, że 2022 będzie kolejnym rokiem silnego wzrostu dla TSMC i firma zrealizuje lub nawet przekroczy zakładane cele. 


 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama