reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Przemysł elektroniczny |

System EUV ASML jest już w irlandzkiej fabryce Intela

Pierwszy system EUV firmy ASML do Fab34 Intela w irlandzkim Leixlip odbył już podróż przez Atlantyk z fabryki rozwoju technologii producenta chipów w Oregonie.

Intel podaje kilka szczegółów, które pozwalają sobie wyobrazić skalę trudności związanych z uruchomieniem takiego systemu. Transport paczek o wadze nawet do 15 ton zrealizowano najpierw przy użyciu 4 samolotów Boeing 747 Cargo, a następnie sprzęt załadowano do ponad 35 ciężarówek.

System składa się ze 100 000 części, 3000 kabli, 40 000 śrub i ponad półtora kilometra przewodów. Przygotowanie obiektu Fab 34 do odbioru zajęło 18 miesięcy prac projektowych i konstrukcyjnych. Ponad 100 pracowników ASML wspiera obecnie budowę i konfigurację systemu wraz z zespołami wspomagającymi, inżynierami Intela i technikami – informuje Intel.

Jak podkreśla producent, system litograficzny EUV holenderskiej firmy ASML jest kluczowym elementem technologii procesowej Intel 4, a jego pojawienie się to niezwykle ważny moment w realizacji projektu w Leixlip.

Chociaż skanery litograficzne są od wielu lat integralną częścią produkcji mikroczipów, najnowsza wersja tej technologii umożliwia produkcję jeszcze mniejszych i bardziej precyzyjnych obwodów niż wszystko, co było dostępne wcześniej. Może drukować elementy o wielkości zaledwie 13 nanometrów z dokładnością nieco ponad 1 nm – podkreśla Intel.

Irlandia to jeden z kilku krajów europejskich, w których Intel będzie mocno rozwijał działalność, o czym firma informowała w marcu tego roku. W Gdańsku planowane jest dalsze zwiększanie powierzchni laboratoryjnych. 
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama