reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Japan Meteorological Agency
Przemysł elektroniczny |

Silne trzęsienie ziemi w północno-wschodniej Japonii

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,3 stopni w skali Richtera miało miejsce wieczorem 16 marca u wybrzeży Fukushimy w Japonii. Region północno-wschodniej Japonii jest ważnym ośrodkiem produkcyjnym sektora półprzewodników.

Według badań TrendForce, spośród zakładów znajdujących się w głównej strefie trzęsień, tylko K1 Fab firmy Kioxia w Kitakami stanie przed możliwością dalszego obniżenia produkcji w pierwszym kwartale 2022 roku. Niektóre z pozostałych firm półprzewodnikowych w regionie przeprowadzają inspekcje maszyn, ale ogólny wpływ trzęsienia nie jest zbyt duży.

Pamięci

Trzęsienie ziemi w K1 Fab Kioxii miało siłę 5 stopni i spowodowało częściowe uszkodzenie będących w produkcji wafli. Obecnie fabrykę zamknięto w celu przeprowadzenia inspekcji. Moce K1 Fab w pierwszym kwartale 2022 roku zostały już obniżone po niedawnym incydencie związanym z zanieczyszczeniem materiałów produkcyjnych. Biorąc pod uwagę możliwość wstrząsów wtórnych, tempo powrotu do poprzedniego poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych Kioxii może nie być zbyt szybkie, co spowodowałoby dalszą rewizję w dół wydajności produkcyjnej K1 Fab w 1Q2022.

Pozostałe fabryki Kioxia nie odnotowały problemów, podobnie jak zakład Microna w Hiroszimie.  

Analitycy TrendForce oceniają, że ceny pamięci na rynku spot nie powinny podlegać gwałtownym zmianom z powodu trzęsienia ziemi.

Wafle

Zakłady SUMCO Yonezawa w Yamagata i Shin-Etsu Shirakawa Plant w Fukushimie znajdują się na obszarze, gdzie trzęsienie ziemi miało siłę 5 stopni. Ze względu na niezwykle wysoką stabilność wymaganą w procesie wzrostu kryształów, jeszcze nie ogłoszono wpływu trzęsienia na produkcję. 

TrendForce wskazuje, że ​​oprócz wyłączenia na potrzeby kontroli stanu zakładu, nieuniknione jest uszkodzenie maszyn i wkładu wafla krzemowego. Jednak budynki zostały wzmocnione po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku, więc ogólne szkody powinny być niewielkie.

Foundry

W Japonii są dwie fabryki wafli 12-calowych i dwie fabryki wafli 8-calowych, w tym UMC Fab12M (12-cali), Tower Uozu (12-cali), Tonami (8-cali), Arai (8-cali), zlokalizowane odpowiednio w prefekturach Mie, Toyama i Niigata, które doświadczyły wstrząsów o magnitudzie od 1 do 3.

Obecnie zakłady te działają normalnie, a wpływ na nie trzęsienia jest w dużej mierze nieistotny. Jednak fabryka w Naka producenta IDM, firmy Renesas, znajduje się w strefie, gdzie wstrząsy miały siłę 5 stopni, więc firma musiała wstrzymać produkcję, aby ocenić wpływ trzęsienia.


©TrendForce
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1