reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Przemysł elektroniczny |

Intel: 1 mld USD na przełomowe innowacje

Intel ogłosił uruchomienie funduszu o wartości 1 mld USD na tworzenie innowacji dla ekosystemu foundry (kontraktowej produkcji chipów).

Nowy fundusz amerykańskiego producenta chipów ma wspierać zarówno start-upy na wczesnym etapie rozwoju, jak i firmy o ugruntowanej pozycji, które opracowują przełomowe technologie na potrzeby przemysłu foundry.

W ramach współpracy między Intel Capital i Intel Foundry Services (IFS), fundusz nada priorytet inwestycjom w możliwości, które zapewnią klientom foundry szybsze wprowadzania rozwiązań na rynek – ma to dotyczyć własności intelektualnych, narzędzi programowych, architektury chipów i technologii pakowania.

Jednocześnie Intel ogłosił współpracę z kilkoma firmami skoncentrowanymi na kluczowych strategicznych trendach branżowych: udostępnianiu produktów modułowych z otwartą platformą chipletową i wspieraniu projektowania z wykorzystaniem różnej architektury: x86, ARM i RISC-V.

– Klienci foundry szybko przyjmują podejście projektowania modułowego, aby zróżnicować swoje produkty i przyspieszyć czas wprowadzania na rynek. Firma Intel Foundry Services ma dobrą pozycję, aby być liderem tej ważnej zmiany. Dzięki naszemu nowemu funduszowi inwestycyjnemu i otwartej platformie chipletowej możemy wspierać ekosystem w opracowywaniu przełomowych technologii w całym spektrum architektur chipowych – komentuje Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Przypomnijmy, że budowa biznesu foundry to część ogłoszonej w ubiegłym roku przez Intel strategii IDM 2.0. Firma utworzyła nową jednostkę Intel Foundry Services (IFS) i ma ambicje zostać głównym dostawcą usług kontraktowej produkcji chipów w USA i Europie. Intel podkreśla, że IFS oferuje IP (intellectual property) zoptymalizowane pod kątem wszystkich trzech wiodących w branży architektur: x86, Arm i RISC-V.

Co ciekawe, firma zapowiada przy tym inwestycje wzmacniające pozycję i przyspieszające wdrażanie otwartej architektury RISC-V. W

– Intel łączy siły z wiodącymi partnerami w ekosystemie RISC-V, w tym Andes Technology, Esperanto Technologies, SiFive i Ventana Micro Systems – czytamy w komunikacie.

– Innowacje rozwijają się w otwartych i opartych na współpracy środowiskach. Ten fundusz o wartości 1 mld USD we współpracy z Intel Capital – uznanym liderem inwestycji venture capital – zgromadzi wszystkie zasoby Intela, aby napędzać innowacje w ekosystemie foundry – dodaje Randhir Thakur, prezes Intel Foundry Services.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2