reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ASML
Przemysł elektroniczny |

ASML: „Rok silnego wzrostu w dynamicznym środowisku”

Mimo pożaru, który wybuchł w styczniu w berlińskiej fabryce ASML, producent sprzętu do produkcji chipów prognozuje mocny 2022 rok.

Holenderski producent sprzętu fabrycznego do produkcji chipów w czwartym kwartale 2021 roku wypracował zysk netto na poziomie 1,77 mld EUR, a przychody w tym okresie wyniosły blisko 5 mld EUR.

Dane za cały 2021 rok przedstawiają się następująco: sprzedaż netto wyniosła 18,61 mld EUR, marża brutto 52,7%, a zysk netto 5,88 mld EUR.

ASML prognozuje na 2022 rok wzrost sprzedaży o 20% i w tych rachubach bierze już pod uwagę wpływ pożaru, który wybuchł 3 stycznia w fabryce w Berlinie i który uszkodził cześć jednego budynku, a w drugim spowodował szkody od dymu. ASML tydzień po tym zdarzeniu przedstawił wstępną ocenę sytuacji, stwierdzając, że produkcja i dostawy produktów DUV nie zostaną zakłócone, natomiast możliwy jest wpływ na produkcję EUV.

– Na podstawie naszej aktualnej oceny, uważamy, że możemy poradzić sobie z konsekwencjami tego pożaru bez znaczącego wpływu na wydajność produkcji w 2022 roku – pisze ASML w komunikacie.

W samym I kwartale 2022 roku holenderska firma spodziewa się przychodów z zakresu 3,3-3,5 mld EUR i marży brutto na poziomie 49%.

Firma nie uwzględniła jednak w tych liczbach zakontraktowanej na pierwszy kwartał sprzedaży o wartości około 2 mld EUR, zostanie to zaraportowane w kolejnych kwartałach, po akceptacji przez klientów i zakończeniu testów.

Całkowita sprzedaż netto wyniosła 18,6 mld EUR, w tym 6,3 mld EUR z 42 systemów EUV. Dla ASML rok 2021 był rokiem silnego wzrostu w dynamicznym środowisku – komentuje prezes i dyrektor generalny ASML Peter Wennink.

Peter Wennink dodaje, że popyt na systemy ASML jest większy, niż firma jest w stanie obsłużyć. Wynika to rzecz jasna z olbrzymiego globalnego zapotrzebowania na układy scalone, których producenci inwestują w zwiększanie mocy. Prezes ASML informuje, że jednym ze sposobów na skrócenie czasu realizacji dostaw sprzętu jest szybki proces wysyłki, który pomija niektóre testy w fabryce ASML. Ostateczne testy i formalna akceptacja odbywają się następnie w siedzibie klienta. Właśnie z tego powodu przychody ze sprzedaży są raportowane później, ale klienci ASML zyskują wcześniejszy dostęp do mocy produkcyjnych – wyjaśnia Peter Wennink.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2