reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Sony
Przemysł elektroniczny |

Sony zainwestuje w japońską fabrykę TSMC

7 mld USD – tyle ma wynieść początkowa wartość inwestycji w fabrykę tajwańskiego giganta foundry w Japonii. Sony będzie udziałowcem mniejszościowym lokalnej spółki.

TSMC i Sony Semiconductor Solutions Corporation (SSS) wspólnie ogłosiły dzisiaj, 9 listopada, że TSMC utworzy spółkę zależną Japan Advanced Semiconductor Manufacturing, Inc. (JASM) w Kumamoto w Japonii, aby zapewnić usługi foundry (kontraktowej produkcji chipów), początkowo w technologiach 22/28-nanometrowych, z udziałem SSS jako udziałowca mniejszościowego.
Rozpoczęcie budowy fabryki JASM w Japonii zaplanowano na rok kalendarzowy 2022, a uruchomienie produkcji ma nastąpić do końca 2024 roku.
Dzięki inwestycji powstanie około 1500 profesjonalnych miejsc pracy w zaawansowanych technologiach, a miesięczna zdolność produkcyjna fabryki planowana jest na 45 tys. wafli 12-calowych. Początkowe nakłady inwestycyjne szacowane są na 7 mld USD, przy silnym wsparciu rządu japońskiego – czytamy w komunikacie. Umowa pomiędzy TSMC i SSS zakłada, że Sony zainwestuje w JASM około 0,5 mld USD, co przekłada się na niecałe 20% udziałów w JASM. Finalizacja transakcji pomiędzy TSMC a SSS podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia. Fabryka TSMC w Japonii to najnowszy rozdział w długiej historii wkładu TMSC w japoński ekosystem półprzewodników od czasu założenia filii TSMC Japan w 1997 roku – podkreśla Sony w komunikacie. W 2019 roku TSMC uruchomiło Japan Design Center, a obecnie współpracuje z japońskimi partnerami nad rozwojem zaawansowanych technologii pakowania w ramach Centrum Badawczego 3DIC w prefekturze Ibaraki. – Chociaż globalny niedobór półprzewodników ma się przedłużyć, oczekujemy, że partnerstwo z TSMC przyczyni się do zapewnienia stabilnych dostaw podłoży do układów logicznych, nie tylko dla nas, ale także dla całej branży. Wierzymy, że dalsze wzmacnianie i pogłębianie współpracy z firmą TSMC, która dysponuje wiodącą na świecie technologią produkcji półprzewodników, ma ogromne znaczenie dla Grupy Sony – komentuje Terushi Shimizu, prezes i dyrektor generalny Sony Semiconductor Solutions Corporation. Sony Semiconductor Solutions Corporation jest spółką zależną należącą w całości do Sony Group Corporation, specjalistą w dziedzinie przetworników obrazu. Działalność SSS w zakresie półprzewodników obejmuje również inne obszary, w tym mikrowyświetlacze, LSI i diody laserowe.

reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama