reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Daimler Przemysł elektroniczny |

Mercedes-Benz dołączą do europejskiej spółki akumulatorowej

Mercedes-Benz dołącza do akcjonariuszy stworzonej przez Stellantis i TotalEnergies spółki Automotive Cells Company (ACC), kupując jedną trzecią udziałów w spółce.

Stellantis, TotalEnergies i Mercedes-Benz zamierzają rozwijać moce produkcyjne spółki Automotive Cells Company (ACC) do co najmniej 120 GWh do 2030 roku.

ACC to efekt inicjatywy podjętej w 2020 roku przez Stellantis i TotalEnergies (poprzez spółkę zależną Saft), a wspieranej przez władze francuskie, niemieckie i europejskie, której celem jest stworzenie europejskiego specjalisty z sektora akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Jak podkreślają firmy w komunikacie, dołączenie Mercedes-Benz do ACC dodatkowo wzmocni spółkę. 

– Celem ACC jest opracowywanie i produkcja ogniw i modułów akumulatorów do pojazdów elektrycznych z naciskiem na bezpieczeństwo, wydajność i konkurencyjność, przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego poziomu jakości i najniższego śladu węglowego. Zaktualizowany plan wydajności ACC zaktywizuje inwestycje o wartości ponad 7 mld EUR, które będą wspierane przez dotacje i finansowane kapitałem własnym i długiem – czytamy w komunikacie. 

Produkcją akumulatorów w ramach ACC będzie się zatem zajmować nie dwójka, lecz trójka partnerów. Saft to specjalista od rozwoju baterii, która ma ponad 100-letnie doświadczenie w tej dziedzinie. Stellantis to doskonale znany gigant na rynku motoryzacyjnym, powstały w wyniku połączenia włosko-amerykańskiej spółki Fiat Chrysler Automobiles z francuską spółką Groupe PSA na początku 2021 roku. I wreszcie Mercedes-Benz, który ma zapewnić wiedzę w zakresie B+R, wspierając rozbudowę zakładów produkcyjnych ACC w oparciu o standardy jakości marki. 

Transakcja wymaga jeszcze otrzymania zgód regulacyjnych i spełnienia zwyczajowych warunków zamknięcia.

reklama
reklama
February 01 2023 23:01 V20.12.5-2