reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Przemysł elektroniczny |

Intel chce zainwestować 80 mld EUR w Europie

Pat Gelsinger ogłosił, że do końca 2021 roku ujawni lokalizacje dwóch europejskich zakładów produkujących chipy. Które państwo ma największe szanse?

Intel w ciągu dekady może zainwestować w Europie nawet 80 mld EUR w rozwój produkcji chipów. Dyrektor generalny Pat Gelsinger zapowiedział też, że przeznaczy część mocy irlandzkiej fabryki na potrzeby branży samochodowej.
Inwestycje w nowe zakłady Intela w Europie byłyby uzupełnieniem zapowiedzianego wcześniej projektu o wartości 7 mld USD, podwajającego skalę działalności w Irlandii i skutkującego utworzeniem 1600 miejsc pracy. Gdzie zatem możemy się spodziewać nowych fabryk Intela? Z pewnością jedną z kluczowych kwestii będą koszty, a firma zamierza szukać finansowego i politycznego wsparcia dla swojej inwestycji, co może potencjalnie oznaczać wielomilionowe dotacje – pisze Investment Monitor. Investment Monitor przygotował ranking europejskich krajów uporządkowany pod względem prawdopodobieństwa wyboru na półprzewodnikową inwestycję. Na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy, gdzie firmy z branży chipów są już bardzo aktywne. W 2019 roku Niemcy pozyskały największą liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w sektorze półprzewodników i komponentów elektronicznych (20). Wśród państw UE wysoko oceniane są również Wielka Brytania, Holandia, Francja i – zamykająca pierwszą piątkę – Austria. Eksperci Investment Monitor co prawda na ostatnim, 14. miejscu, ale jednak wymieniają też Polskę. A jak wygląda działalność w Europie rywali Intela? Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) obecnie ma na naszym kontynencie tylko biura sprzedaży w Holandii, ale podobno rozważa budowę obiektu w Niemczech. Kolejny konkurent, Samsung, ma biuro w Niemczech, centra badawczo-rozwojowe w Wielkiej Brytanii i Danii i możliwe, że rozważa uruchomienie działalności foundry w UE. Z kolei Globalfoundries ma bazę produkcyjną biura i centrum badawczo-rozwojowe w Niemczech, centra projektowe we Francji i Bułgarii oraz centrum badawczo-rozwojowe w Belgii. W czerwcu 2021 roku Globalfoundries ogłosiło plany zainwestowania ponad 1 mld USD w zwiększenie mocy produkcyjnych w swoim zakładzie produkcyjnym w Dreźnie (Niemcy). Przy okazji warto przypomnieć planowaną ekspansję Intela w Stanach Zjednoczonych. W marcu tego roku firma poinformowała o zamiarze otwarcia dwóch nowych fabryk w kampusie Ocotillo w Chandler w Arizonie. Inwestycja o wartości około 20 mld USD i ma na celu stworzenie ponad 3000 stałych, wysoko płatnych i zaawansowanych technologicznie miejsc pracy.
reklama
reklama
March 23 2023 15:49 V20.13.12-1
reklama
reklama