reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt Poland produkuje systemy bateryjne do maszyn Pon Equipment

W gdańskim zakładzie Northvolt Poland powstają systemy bateryjne do koparek firmy Pon, dostawcy sprzętu budowlanego w Norwegii i Holandii. Pierwsze zamówienia obejmują 90 systemów.

Wymagania dotyczące zeroemisyjności są coraz większe także dla branży przemysłowej, w której systemy bateryjne zastępują silniki na ropę. Northvolt Poland dostarczy moduły bateryjne do maszyn budowlanych firmy Pon Equipment.
Northvolt podpisał umowę z Pon Equipment na dostawę systemów bateryjnych, które zostaną zintegrowane z serią elektrycznych koparek Z-line. Wstępne zamówienie na litowo-jonowe systemy bateryjne Voltpack Core zapewni Pon rozwiązanie technologiczne, które w połączeniu z elektrycznym układem napędowym umożliwi elektryfikację 90 koparek Z-line. Akumulatory zostaną zintegrowane z 12-sto tonowymi i 25-cio tonowymi wariantami koparek Z-line, wyposażonymi odpowiednio w 150 i 300 kWh systemy bateryjne – czytamy w komunikacie. – Dzięki tej współpracy Northvolt wchodzi na nowy rynek, a elektryfikacja sprzętu budowlanego zapoczątkuje ważne zmiany dla branży. Rozwiązania, które tworzymy będą znacząco wpływały na redukcję zanieczyszczenia i naszą zależność od paliw kopalnych – mówi Emand Zand, prezydent Northvolt Systems. – Współpraca z Pon Equipment jest kolejnym krokiem w rozwoju zakładu produkcyjnego Northvolt zlokalizowanego w Gdańsku. Daje również możliwość wykorzystania dotychczas zdobytych kompetencji przy produkcji systemów bateryjnych dla aplikacji przemysłowych – komentuje Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland. – To już trzecia generacja naszych koparek elektrycznych, których produkcja będzie zwiększana. Nawiązanie współpracy z dostawcą takim jak Northvolt, zlokalizowanym blisko nas i wytwarzającym baterie w sposób zrównoważony dla środowiska, wspiera naszą strategię – stwierdza Erik Sollerud, dyrektor zarządzający w Pon Equipment. Zarówno w przypadku Northvolt, jak i Pon Equipment, projekt odzwierciedla odpowiedź przemysłu europejskiego na potrzebę rozwiązań nie pozostawiających śladu węglowego. Rządy coraz bardziej koncentrują się na redukcji emisji CO2 przez sprzęt budowlany. Na kilku rynkach, w tym w Norwegii, gdzie Pon Equipment jest aktywny, obowiązują wymagania dotyczące ograniczenia emisji i hałasu. W przetargach publicznych przewagę mają maszyny budowlane napędzane paliwami alternatywnymi, w tym bateriami elektrycznymi. Ciche, bezemisyjne maszyny elektryczne stanowią rozwiązanie, które obie firmy uznają za perspektywiczne.
© Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Misją założonej w 2016 roku firmy jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformacji ku zdekarbonizownej przyszłości. Northvolt zatrudnia ponad 1100 pracowników 76 różnych narodowości w swoich lokalizacjach w Szwecji, Niemczech i Polsce. Do partnerów biznesowych i klientów Northvolt należą m.in. ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vatenfall, Vestas i Volkswagen Group. Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. Spółka została zawiązana, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kompletne systemy bateryjne. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland planuje zwiększyć swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 mln USD w budowę wysoce zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tysięcy m².

reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2