© Northvolt
Przemysł elektroniczny |
Northvolt zwiększa inwestycje w Polsce: 500 nowych etatów
Szwedzka firma zainwestuje 200 mln USD w fabrykę w Gdańsku. W pierwszej fazie moce produkcyjne nowego zakładu mają wynosić 5 GWh, a docelowo – 12 GWh.
Northvolt zamierza wybudować w Gdańsku fabrykę o powierzchni 50 tys. m kw. Projekt będzie realizowany w dwóch fazach. Prace konstrukcyjne ruszą jesienią 2021 roku, natomiast produkcja ma się rozpocząć w 2022 roku z początkową wydajnością 5 GWh. Docelowe moce produkcyjne mają sięgnąć 12 GWh.
– Inwestycja zapewni zwiększenie zdolności produkcyjnej modułów i systemów akumulatorowych w celu realizacji kontraktów, które Northvolt zawarł z klientami poszukującymi długoterminowych i wielko wolumenowych umów na dostawy kompletnych systemów akumulatorowych na rynki sieciowe i przemysłowe – informuje Northvolt w komunikacie.
Wraz z nowym zakładem Northvolt planuje utworzenie inżynierskiego centrum badawczo-rozwojowego modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. W związku z rozwojem w Gdańsku firma utworzy 500 miejsc pracy.
– Northvolt jest obecny w Polsce od trzech lat i jesteśmy pod wrażeniem zarówno profesjonalizmu, jak i poziomu inżynierów i pracowników produkcyjnych. Jesteśmy podekscytowani perspektywą rekrutacji kolejnych 500 osób – stwierdza Emad Zand, prezes Battery Systems, Northvolt.
Fabryka w Gdańsku będzie otrzymywać ogniwa litowo-jonowe wyprodukowane w gigafabryce Northvolt Ett, zlokalizowanej w Skellefteå w Szwecji.
W Gdańsku od 2019 roku działa zakład Northvolt zajmujący się produkcją systemów bateryjnych, składających się z obudowy mieszczącej ogniwa baterii, elektronicznego układu sterowania oraz systemu chłodzenia i ogrzewania.
Ponieważ ambicją Northvolt jest dalsze rozwijanie się, także w Polsce, w oparciu o niskoemisyjne platformy produkcyjne, nowa fabryka będzie zasilana energią odnawialną, w tym wytwarzaną na miejscu - informuje firma w komunikacie.
Firma Northvolt została założona przez Petera Carlssona, byłego dyrektora Tesla Motors, który w latach 2011-2015 kierował działem odpowiadającym za organizowanie zaopatrzenia i łańcucha dostaw do produkcji samochodów Tesli. Był też bliskim współpracownikiem Elona Muska. Budowa zakładu produkcji ogniw akumulatorowych w Skellefteå w północnej Szwecji została ogłoszona w 2017 roku. Obecnie jest w trakcie realizacji. Spółka otrzymała finansowanie na realizację inwestycji ze źródeł takich jak: Vestas, Siemens, ABB, BMW, Scania, jak również pożyczki z EIB czy inwestycję z Goldman Sachs o wartości powyżej 1 mld EUR.