© TSMC
Analizy |
Ponad połowa mocy produkcyjnych wafli krzemowych w rękach pięciu firm
5 firm dysponuje łącznie ponad połową globalnych mocy produkcyjnych podłoży krzemowych (54%), liczonych jako miesięczna wydajność w przeliczeniu na wafle 200 mm – raportuje IC Insights.
Każda z firm z pierwszej piątki dysponuje wydajnością na poziomie co najmniej 1,5 miliona płytek miesięcznie. W grudniu 2020 roku łączne moce pięciu największych firm stanowiły 54% całkowitej globalnej zdolności produkcyjnej płytek, co stanowi wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu z 53% w grudniu 2019 roku. Z kolei w 2009 roku 10 liderów w zakresie produkcji wafli posiadało 54% całkowitej globalnej zdolności produkcyjnej, a firmy z TOP 5 dysponowały 36%.
Patrząc na kolejne miejsca w rankingu liderów produkcji wafli, wydajność szybko spada. Następne na liście są: Intel (884 tys.wafli / miesiąc), UMC (772 tys.wafli / miesiąc), GlobalFoundries, Texas Instruments i SMIC.
Numer 1 w rankingu IC Insights, Samsung, dysponuje 14,7% globalnych mocy produkcyjnych wafli krzemowych (w przeliczeniu na płytki 200 mm), a miesięczne zdolności produkcyjne firmy to 3,1 mln płytek. Wiele z ogromnych inwestycji Samsunga z 2020 roku zostanie dodane do tegorocznych mocy produkcyjnych, szczególnie że w czwartym kwartale wydano aż 10,5 mld USD z całkowitych nakładów w 2020 roku, wynoszących 28,1 mld USD.
TSMC, największa na świecie firma foundry, jest w niniejszym rankingu druga z wydajnością około 2,7 mln wafli miesięcznie. W 2020 roku firma uruchomiła pierwsze dwa etapy (z sześciu, kolejne są w trakcie budowy) nowego kompleksu fabryk w pobliżu zakładu Fab 14 w Tainan na Tajwanie. TSMC otworzyło również linię w Fab 15 w Taichung na Tajwanie.
Trzeci w zestawieniu Micron może produkować nieco ponad 1,9 miliona wafli miesięcznie, co stanowi 9,3% światowej wydajności. Wydatki kapitałowe firmy w 2020 roku dotyczyły głównie modernizacji istniejących fabryk, ale w zakładach w Hiroszimie w Japonii i Taichung na Tajwanie dodano nowe moce produkcyjne. W Manassas w stanie Wirginia, gdzie firma wytwarza produkty o długim cyklu życia, powstaje też druga fabryka.
SK Hynix swoje moce na poziomie 1,9 miliona płytek miesięcznie (9,0% całkowitej światowej wydajności) w ponad 80% przeznacza na produkcję pamięci DRAM i NAND flash. Firma w 2019 roku ukończyła dwie nowe duże fabryki w Cheongju w Korei i Wuxi w Chinach. Nowy Fab M16 w kompleksie produkcyjnym w Icheon w Korei ma rozpocząć masową produkcję w 2021 roku.
Pierwszą piątkę zamyka kolejny dostawca pamięci, Kioxia (1,6 miliona wafli miesięcznie, 7,7% globalnych mocy), którego partnerem w inwestycjach i rozwoju technologii jest Western Digital. W 2020 roku firmy otworzyły nową fabrykę płytek 300 mm w Kitakami w Japonii. Budowa Fab 7 w kompleksie w Yokkaichi w Japonii rozpocznie się w 2021 roku.
Pięć największych firm foundry w branży: TSMC, UMC, GlobalFoundries, SMIC i Powerchip (w tym Nexchip), znajduje się wśród 12 firm dysponujących największymi mocami produkcyjnymi wafli krzemowych. Łącznie tych pięć przedsiębiorstw w grudniu 2020 roku miało łączną zdolność produkcyjną na poziomie 5,1 miliona wafli miesięcznie, czyli około 24% całkowitej zdolności produkcyjnej fabryk na świecie.
© IC Insights