reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© EvertiqExpo Przemysł elektroniczny | 03 września 2019

Wykład Farnell podczas Evertiq Expo Kraków 2019

Co wspólnego ma Raspberry Pi z automatyką budynkową? Okazuje się, że całkiem sporo, o czym już 17 października podczas Evertiq Expo Kraków opowiedzą eksperci firmy Farnell. Warto przyjść, szczególnie że Farnell przygotował specjalną niespodziankę dla uczestników.

Wykład „Automatyka budynkowa oparta o Raspberry Pi” wygłoszą Leszek Kołdys, Key Account Manager Farnell oraz Norbert Sałek, specjalista techniczny Farnell podczas drugiej już edycji krakowskich targów i konferencji Evertiq Expo Kraków, które odbędą się 17 października 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków, przy ulicy Galicyjskiej 9. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych targach i konferencji dla branży elektronicznej, Evertiq Expo Kraków. Podobnie jak w przypadku warszawskiej imprezy, wstęp jest darmowy, niezbędna jest tylko rejestracja przez naszą stronę internetową. Cały program wykładów znajduje się pod tym linkiem, a listę wystawców można sprawdzić tutaj.
W związku z wykładem na kilka naszych pytań odpowiedział Leszek Kołdys. Zapraszamy do lektury!

evertiq.pl: - Kto korzysta z Raspberry Pi przy budowaniu systemów automatyki budynkowej? Czy dużo tego typu rozwiązań jest dostępnych na rynku i na jakich zasadach?

Leszek Kołdys, Key Account Manager, Farnell: – Pomysł na produkt Raspberry Pi zrodził się 13-14 lat temu, kiedy kilkoro przyjaciół na Uniwersytecie Cambridge zauważyło, że każdy chciałby móc zbudować i zaprogramować komputer. Nie każdy jednak ze studentów wiedział, z czego jest zbudowany i nie każdego było stać na zabawę pt. „zrób to sam” drogim wówczas sprzętem komputerowym w obawie przed jego zniszczeniem. Tak powstała jedna z najmocniejszych, najłatwiejszych w obsłudze oraz tanich platform IoT na rynku. RPi jest po prostu komputerem, który z łatwością schowamy w kieszeni i za który zapłacimy mniej niż za rodzinny obiad na mieście, a jego możliwości zastosowania praktycznego są obecnie ograniczone w zasadzie tylko naszą wyobraźnią. Korzysta z niego każdy, kto chce coś zrobić samodzielnie: od dzieci zainteresowanych programowaniem, rodziców chcących sterować bramą garażową, muzyką, piekarnikiem, światłem czy zraszaczem trawy z poziomu swojego telefonu, po firmy produkcyjne sterujące często skomplikowanymi procesami technologicznym czy właśnie wywołaną szeroko pojętą automatyką budynkową. W ostatnich dniach kupowałem na własny użytek konsole komputerowe. Spór o to która jest najlepsza wydaje się być nadal nierozstrzygnięty. Według mnie wszystkie rozważania sprowadzają się do kilku pytań: jakimi grami jest zainteresowany potencjalny użytkownik, z kim chce grać: sam czy w sieci, jakich konsol używają znajomi. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku Raspberry PI. Hobbiści, elektronicy czy programiści mają oczywiście wybór spośród kilkunastu propozycji na rynku. Raspberry Pi nie jest więc jedyną tego typu platformą na rynku. Patrząc jednak na rynek z punktu widzenia uruchomień, wdrożonych projektów, kilkudziesięciu milionów użytkowników i porównywalnej liczby entuzjastów pracujących nad projektami, których realizacją jesteśmy zainteresowani lub takich, z którymi nasze urządzenie, produkt czy usługa ma być kompatybilna, wydaje się, że Raspberry Pi nie ma sobie równych.

- Jakie funkcjonalności Raspberry Pi są kluczowe przy tworzeniu systemów automatyki budynkowej?

– Obecnie każdy użytkownik domu czy budynku ma w większym lub mniejszym stopniu styczność z pilotem do telewizora, klimatyzacji, bramy wjazdowej, włącznikiem światła, programatorem piekarnika, pralki czy kotła, itd. Z łatwością więc w naszych domach znajdziemy elementy elektroniczne czy automatyczne. Z iloma z tych urządzeń nie mielibyśmy jednak styczności na co dzień, to wspólna dla nich wszystkich jest potrzeba pamiętania o tym, by ich użyć. Czyli musimy pamiętać, by włączyć telewizor, wyłączyć światło lub klimatyzację itd. Budynek naszpikowany elektroniką czy automatyką wcale nie musi być więc budynkiem inteligentnym. O budynku inteligentnym możemy mówić dopiero wtedy, gdy znajduje się w nim jedno wspólne urządzenie sterujące i zarządzające wzajemnymi relacjami między urządzeniami i usługami w tym budynku w taki sposób, by był on bardziej wydajny, bezpieczny i komfortowy niż budynek „centrum operacyjnego”. Dzięki RPi zagadnienie IoT w naszym domu nabrało zupełnie nowej dynamiki. RPi może uczynić nasz dom czy budynek mieszkalny bardziej zautomatyzowanym, a ponadto, może uczynić go również inteligentnym. RPi możemy jednostkowo używać do celów monitoringu, jako serwera, sterownika światła czy natężenia dźwięku lub jako sterownika temperatury. Ale co ważniejsze możemy go użyć jako centrali sterującej. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do domu czy budynku, a kamera pod drzwiami rozpoznaje naszą sylwetkę i otwiera drzwi, zapala światło w korytarzu, uruchamia klimatyzację, włącza nasz ulubiony kanał w telewizji czy muzykę. Wszystko to dzieje się automatycznie, z chwilą naszego wejścia do budynku lub z chwilą jego opuszczenia, a my nie musimy o niczym pamiętać, nic robić. Co więcej, w każdym miejscu na świecie przy użyciu swojego smartfona i internetu możemy sprawdzać i kontrolować nasze domowe urządzenia czy parametry budynku. RPi jest po prostu komputerem i posiada funkcjonalności jak każdy komputer, które są ograniczone jedynie jego parametrami. Jednak nie oczekujmy od Rpi funkcjonalności komputerów przemysłowych lub BMS-ów, chociaż trzeba podkreślić, że wciąż dostajemy bardzo dużo. W cenie oscylującej wokół 100-200 PLN (w zależności od modelu) i przy rozmiarach małej czekolady. Obecnie RPi4 posiada procesor 1.5 GHz, 4G Ram pamięci wewnętrznej, moduł bluethooth 5.0 oraz zapewnia transmisję Ethernetową z szybkością 1 Gbit/s. Jest wyposażony w dwa złącza microHDMI, 2 złącza USB2.0 oraz 2 złącza USB3.0. Daje możliwość podłączenia wyświetlacza dotykowego lub dwóch monitorów 4K oraz kamery do pracy w nocy (NoIR). Umożliwia użycie nakładek np z przekaźnikami (Pi Face), sterowaniem silników (MC HAT) czy czujnikami natężenia światła, ciśnienia lub temperatury (Sense HAT. Pozwala na integrację z urządzeniami IoT, sterowanie głosem (matrix Creator) czy zdalne sterowanie przekaźnikami i włącznikami (Enocean kit, Amper Pi, Energinie RF Control).

- Jak widzi Pan przyszłość systemów automatyki budynkowej na Raspberry Pi? Czy będzie to dynamicznie rozwijający się obszar?

– Zagadnienia i rozwiązania IoT stają się coraz bardziej popularne, często wręcz niezbędne. Obecnie relacja wartości sprzedaży komputerów jednopłytkowych do urządzeń automatyki budynkowej nie przekracza 1%. Potencjał do rozwoju jest więc ogromny. W przeciągu najbliższych 5-6 lat spodziewany jest średni wzrost o 12%.

- A czy może Pan nieco uchylić rąbka tajemnicy, co to za niespodzianka przygotowana przez firmę Farnell?

– Bardzo dobre pytanie :) Myślę, że mogę trochę podpowiedzieć. Planujemy konkurs z pytaniami dla uczestników wykładu. Aktualnie mogę powiedzieć, że na pewno będzie można wygrać RPi. A to jaki model niech zostanie na razie niespodzianką... W imieniu firmy oraz swoim zapraszam na wykład podczas Evertiq Expo Kraków.

- Dziękuję za rozmowę!

reklama
reklama
June 21 2022 15:19 V20.6.1-2