reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Przemysł elektroniczny | 13 września 2018

Wykład Farnell element14 na Evertiq Expo Kraków

Zapraszamy na wykład podczas Evertiq Expo Kraków, na którym zapoznacie się z możliwościami Raspberry Pi. Zostały dokładnie trzy tygodnie.
Zachęcamy do darmowej rejestracji na Evertiq Expo Kraków, która jest możliwa pod tym linkiem.

Raspberry Pi 3 Model B+ to najnowsza wersja malinki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym niezwykle popularnym układzie oraz poznać projekty oparte na Raspberry Pi, serdecznie zapraszamy na prezentację eksperta firmy Farnell element 14. Już 4 października podczas Evertiq Expo Kraków Marek Lorek, Business Development Specialist – Poland w Farnell element 14 przedstawi wykład pt. „Poznaj lepiej Raspberry Pi, czyli od projektu do masowej produkcji”. Oto przedsmak tego, o czym będzie mówił przedstawiciel Farnella.

- Jakie są najważniejsze zmiany w Raspberry Pi Model 3B+ w porównaniu do poprzedniej wersji?


Marek Lorek, Business Development Specialist – Poland, Farnell element14: – Nową wersję Raspberry Pi 3B+ można uznać za udoskonalenie poprzedniej edycji produktu.

Podstawową różnicą jest zwiększona wydajność 4-rdzeniowego procesora Broadcom BCM2837 (o 10% w stosunku do poprzedniej wersji) przy taktowaniu na poziomie 1,4 GHz, oraz nowy chip komunikacyjny od Cypressa, który oferuje wsparcie dla dwupasmowego WiFi 2,4 GHz i 5 GHz.

W nowym Raspberry Pi Model 3B+ nie mogło również zabraknąć Bluetooth 4.2 i Bluetooth Low Energy. Zwiększono również szybkość Ethernetu do 300 Mb/s (trzykrotnie szybszy w prównaniu do wersji 3b).
Przełomem w tym modelu jest także wprowadzenie PoE (Power Over Ethernet), czyli możliwości zasilania komputera poprzez dedykowaną nakładkę, która pobiera prąd poprzez zlącze internetowe. Ta zmiana jest ukłonem w stronę industrialnego zastosowania Raspberry Pi Model 3B+.

Ponadto w nowej wersji produktu poprawiono termoprzewodność całego układu, co zapewnia większą stabilność pracy komputera. Pojawiła się również możliwość bootowania systemu bezpośrednio z portu USB (z pendriva) bez konieczności użycia karty SD.

- Przemysł coraz chętniej sięga po Raspberry Pi: jakie są najważniejsze ograniczenia zastosowania Raspberry Pi przez odbiorców profesjonalnych?


- Jak wiadomo, Raspberry Pi zostało zaprojektowane jako tanie i szeroko dostępne narzędzie do nauki i popularyzowania programowania. Jego popularność oraz bardzo szeroka funkcjonalność z czasem przyciągnęła uwagę sektora profesjonalnego (produkcyjnego oraz przemysłowego), który wykorzystał jego możliwości do tworzenia nowych rozwiązań w szybszy i łatwiejszy sposób.

Raspberry Pi nie zostało stworzone jako narzędzie industrialne (choć sprawdza się w tej roli bardzo dobrze) i w związku z tym niesie ze sobą pewne braki lub ograniczenia, choćby takie jak brak pamięci flash, co wiąże sie z koniecznością umieszczeniem całości systemu na karcie micro SD, a jak wiemy, te nie zawsze zapewniają trwałość i stabilność pracy. Z drugiej strony zastosowanie wymiennego nośnika pamięci umożliwia szybką zmianę czy ingerencję w oprogramowanie.

Pewne ograniczenia w profesjonalnym wykorzystaniu tego komputera projektanci mogą również napotkać podczas użytkowania go w warunkach podwyższonych temperatur. Mimo znacznej poprawy efektywności cieplnej układu, praca w środowisku wyższych temperatur może powodować gwałtowny wzrost temperatury rdzenia, co będzie owocowało spadkami w mocy obliczeniowej procesora.

Kolejnym ograniczeniem, jakie może pojawić się w profesjonalnym wykorzystaniu Raspberry Pi jest brak interfejsów przemysłowych, takich jak RS485 lub CAN.

- Jakie może Pan podać przykłady wykorzystania Raspberry Pi w przemyśle?


- Projekty na bazie Raspberry Pi mogą wykorzystywać różne możliwości komputera. Naszym ulubionym przykładem jest klient, który postanowił skorzystać z możliwości graficznych tworząc na bazie Raspberry Pi multimedialne kioski oraz banery reklamowe wykorzystywane w sieciach kin.

Inny klient skupił się na możliwościach zastosowania rodziny tych produktów jako „serca” systemów home automation.

Spotkałem się również z industrialnym zastosowaniem Raspberry Pi jako komputera monitorującego sieć czujników na lini produkcyjnej.

Ponadto, czołowy producent telewizorów NEC zdecydował się zastosować Compute Module (produkt z rodziny Raspberry Pi) jako moduł graficzny w całej serii swoich produktów.

- Dziękuję za rozmowę!
O Evertiq Expo Kraków:

Everti Expo Kraków potrwa jeden dzień, podczas którego swoją ofertę produktów i usług dla elektroniki zaprezentuje kilkudziesięciu dostawców – oto lista. Jednocześnie trwać będą wykłady omawiające innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania elektroniki. Jak zwykle też zapewnimy lunch oraz bufet kawowy, co mamy nadzieję pomoże w stworzeniu atmosfery odpowiedniej do rozmów z klientami i partnerami z branży.

Dodatkowo w Krakowie odbędą się warsztaty przygotowane przez naszych partnerów: Infineon (we współpracy z AM Technologies), Avnet oraz JM Elektronik (we współpracy z Microchip). Chcemy bowiem, by Evertiq Expo Kraków w większym stopniu odpowiadało potrzebom projektantów elektroniki. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 19 2018 10:20 V10.9.5-1