reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Przemysł elektroniczny | 13 września 2018

Wykład Farnell element14 na Evertiq Expo Kraków

Zapraszamy na wykład podczas Evertiq Expo Kraków, na którym zapoznacie się z możliwościami Raspberry Pi. Zostały dokładnie trzy tygodnie.

Zachęcamy do darmowej rejestracji na Evertiq Expo Kraków, która jest możliwa pod tym linkiem. Raspberry Pi 3 Model B+ to najnowsza wersja malinki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym niezwykle popularnym układzie oraz poznać projekty oparte na Raspberry Pi, serdecznie zapraszamy na prezentację eksperta firmy Farnell element 14. Już 4 października podczas Evertiq Expo Kraków Marek Lorek, Business Development Specialist – Poland w Farnell element 14 przedstawi wykład pt. „Poznaj lepiej Raspberry Pi, czyli od projektu do masowej produkcji”. Oto przedsmak tego, o czym będzie mówił przedstawiciel Farnella.

- Jakie są najważniejsze zmiany w Raspberry Pi Model 3B+ w porównaniu do poprzedniej wersji?

Marek Lorek, Business Development Specialist – Poland, Farnell element14: – Nową wersję Raspberry Pi 3B+ można uznać za udoskonalenie poprzedniej edycji produktu. Podstawową różnicą jest zwiększona wydajność 4-rdzeniowego procesora Broadcom BCM2837 (o 10% w stosunku do poprzedniej wersji) przy taktowaniu na poziomie 1,4 GHz, oraz nowy chip komunikacyjny od Cypressa, który oferuje wsparcie dla dwupasmowego WiFi 2,4 GHz i 5 GHz. W nowym Raspberry Pi Model 3B+ nie mogło również zabraknąć Bluetooth 4.2 i Bluetooth Low Energy. Zwiększono również szybkość Ethernetu do 300 Mb/s (trzykrotnie szybszy w prównaniu do wersji 3b). Przełomem w tym modelu jest także wprowadzenie PoE (Power Over Ethernet), czyli możliwości zasilania komputera poprzez dedykowaną nakładkę, która pobiera prąd poprzez zlącze internetowe. Ta zmiana jest ukłonem w stronę industrialnego zastosowania Raspberry Pi Model 3B+. Ponadto w nowej wersji produktu poprawiono termoprzewodność całego układu, co zapewnia większą stabilność pracy komputera. Pojawiła się również możliwość bootowania systemu bezpośrednio z portu USB (z pendriva) bez konieczności użycia karty SD.

- Przemysł coraz chętniej sięga po Raspberry Pi: jakie są najważniejsze ograniczenia zastosowania Raspberry Pi przez odbiorców profesjonalnych?

- Jak wiadomo, Raspberry Pi zostało zaprojektowane jako tanie i szeroko dostępne narzędzie do nauki i popularyzowania programowania. Jego popularność oraz bardzo szeroka funkcjonalność z czasem przyciągnęła uwagę sektora profesjonalnego (produkcyjnego oraz przemysłowego), który wykorzystał jego możliwości do tworzenia nowych rozwiązań w szybszy i łatwiejszy sposób. Raspberry Pi nie zostało stworzone jako narzędzie industrialne (choć sprawdza się w tej roli bardzo dobrze) i w związku z tym niesie ze sobą pewne braki lub ograniczenia, choćby takie jak brak pamięci flash, co wiąże sie z koniecznością umieszczeniem całości systemu na karcie micro SD, a jak wiemy, te nie zawsze zapewniają trwałość i stabilność pracy. Z drugiej strony zastosowanie wymiennego nośnika pamięci umożliwia szybką zmianę czy ingerencję w oprogramowanie. Pewne ograniczenia w profesjonalnym wykorzystaniu tego komputera projektanci mogą również napotkać podczas użytkowania go w warunkach podwyższonych temperatur. Mimo znacznej poprawy efektywności cieplnej układu, praca w środowisku wyższych temperatur może powodować gwałtowny wzrost temperatury rdzenia, co będzie owocowało spadkami w mocy obliczeniowej procesora. Kolejnym ograniczeniem, jakie może pojawić się w profesjonalnym wykorzystaniu Raspberry Pi jest brak interfejsów przemysłowych, takich jak RS485 lub CAN.

- Jakie może Pan podać przykłady wykorzystania Raspberry Pi w przemyśle?

- Projekty na bazie Raspberry Pi mogą wykorzystywać różne możliwości komputera. Naszym ulubionym przykładem jest klient, który postanowił skorzystać z możliwości graficznych tworząc na bazie Raspberry Pi multimedialne kioski oraz banery reklamowe wykorzystywane w sieciach kin. Inny klient skupił się na możliwościach zastosowania rodziny tych produktów jako „serca” systemów home automation. Spotkałem się również z industrialnym zastosowaniem Raspberry Pi jako komputera monitorującego sieć czujników na lini produkcyjnej. Ponadto, czołowy producent telewizorów NEC zdecydował się zastosować Compute Module (produkt z rodziny Raspberry Pi) jako moduł graficzny w całej serii swoich produktów.

- Dziękuję za rozmowę!


O Evertiq Expo Kraków: Evertiq Expo Kraków potrwa jeden dzień, podczas którego swoją ofertę produktów i usług dla elektroniki zaprezentuje kilkudziesięciu dostawców – oto lista. Jednocześnie trwać będą wykłady omawiające innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania elektroniki. Jak zwykle też zapewnimy lunch oraz bufet kawowy, co mamy nadzieję pomoże w stworzeniu atmosfery odpowiedniej do rozmów z klientami i partnerami z branży. Dodatkowo w Krakowie odbędą się warsztaty przygotowane przez naszych partnerów: Infineon (we współpracy z AM Technologies), Avnet oraz JM Elektronik (we współpracy z Microchip). Chcemy bowiem, by Evertiq Expo Kraków w większym stopniu odpowiadało potrzebom projektantów elektroniki. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.
reklama
July 15 2021 08:57 V18.20.2-2