reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz-kula-dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Intel będzie współpracował z Facebookiem nad centrami danych

Firma Intel Corporation poinformowała o współpracy z Facebookiem, mającej zdefiniować następną generację technologii rackowych dla największych centrów danych świata.

Firmy zaprezentowały mechaniczny prototyp zbudowany przez Quanta Computer, w którym wykorzystano nową fotoniczną technologię krzemową Intela (Intel Silicon Photonics Technology) oraz rozproszone systemy wejścia-wyjścia (I/O) z krzemowymi układami przełącznika ethernetowego Intela. Prototyp obsługuje procesor Intel Xeon oraz nowy układ SoC Intel Atom o nazwie kodowej „Avoton”. - Rozproszona architektura rackowa obejmuje nowe rozwiązania fotoniczne oparte na intelowskiej technologii fotoniki krzemowej (iSiPh) o bardzo wysokiej przepustowości 100 Gb/s, co przekłada się na mniej kabli, więcej pasma, większy zasięg i niezwykłą energooszczędność w porównaniu z dzisiejszymi magistralami miedzianymi - powiedział Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel. Intel już od 10 lat prowadzi badania nad fotoniką krzemową, jedną z jej zalet jest wykorzystanie taniego krzemu zamiast drogich, trudno dostępnych materiałów. Fotonika krzemowa to nowy sposób użycia światła laserowego do przenoszenia dużych ilości danych z bardzo wysoką szybkością i niezwykle niskim poborem mocy przez cienkie światłowody zamiast korzystania z sygnałów elektrycznych przesyłanych kablem miedzianym. Intel przez ostatnie dwa lata badał, czy technologia fotoniki krzemowej (iSiPh) jest gotowa do masowej produkcji, a obecnie dostarcza próbki inżynierskie.
- Jesteśmy zachwyceni elastycznością, jaką technologia ta może zaoferować infrastrukturze serwerowej oraz tym w jaki sposób fotonika krzemowa pozwoli nam łączyć ze sobą różne zasoby komputerowe – powiedział Frank Frankovsky, przewodniczący Open Compute Foundation oraz wiceprezes i dyrektor Facebooka ds. projektowania infrastruktury.
Mechaniczny prototyp stanowi demonstrację fotonicznej architektury jako jednego ze sposobów na dezagregację, czyli rozdzielenie zasobów obliczeniowych, sieciowych i pamięciowych w szafie serwerowej Dezegragacja pozwala przenieść do oddzielnych modułów zasoby technologiczne, które obecnie wchodzą w skład racka, w tym komponenty obliczeniowe, pamięciowe i sieciowe oraz dystrybucję zasilania. Tradycyjnie każdy serwer w szafie rackowej miał własny zbiór zasobów. Rozproszenie pozwala na grupowanie różnych typów zasobów i ich dystrybucję do wszystkich serwerów w szafie, co obniża koszty, a zarazem zwiększa elastyczność i niezawodność.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2024 14:09 V22.4.31-1
reklama
reklama