reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© wizzyfx-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 12 grudnia 2012

Elastyczne krzemowe ogniwa słoneczne

Naukowcy z Penn State University opracowali elastyczne ogniwa słoneczne, których głównym składnikiem jest cienka krzemowa nić.
Zespół pracujący pod kierownictwem prof. Johna Baddinga połączył włókna światłowodowe z układami elektronicznymi w nowatorski sposób. Z czystego krzemu wytworzono pod ciśnieniem cienką nić, która funkcjonuje jako ogniwo słoneczne. Nowe włókno jest cieńsze niż ludzki włos. Jak na razie udało się osiągnąć długość 1 metra, ale naukowcy zapowiadają, że możliwe jest wyprodukowanie włókien o długości nawet 10 metrów.

John Badding wskazuje baterie w urządzeniach mobilnych jako jedno z zastosowań elastycznych ogniw. Nowymi ogniwami słonecznymi interesuje się też armia.

Plusem ogniw słonecznych wytworzonych przez badaczy z Penn State University jest również niezależność od kąta padania światła. Powszechnie stosowane solary mają zazwyczaj jedną płaską powierzchnię, tymczasem elastyczne włókna mogą pobierać energię ze światła słonecznego na całej swojej powierzchni.

---
Źródło: eurekalert.org

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2