reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NVIDIA Przemysł elektroniczny | 29 października 2012

Najszybszy superkomputer na świecie

W październiku zakończono prace nad Tytanem, najszybszym na świecie superkomputerem przeznaczonym do otwartych badań naukowych.

Sercem zainstalowanego w Narodowym Laboratorium Oak Ridge w Tennessee Tytana jest 18.688 procesorów graficznych NVIDIA® Tesla® K20. Dostarczają one 90% mocy niezbędnej do osiągnięcia szczytowej wydajności obliczeniowej przekraczającej 20 petaflopsów (20 milionów miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Procesory te są oparte na architekturze NVIDIA Kepler™. Dzięki superkomputerom naukowcy nieprzerwanie przyspieszają tempo prac nad najtrudniejszymi wyzwaniami znanymi nauce. Efektami ich wysiłków są m.in. bardziej wydajne silniki, pojemniejsze oraz lżejsze akumulatory, leki przeciwko różnym chorobom, czy też nowe modele zmian klimatycznych na Ziemi. Tytan to kamień milowy na drodze do obliczeń eksaskalowych, które będą możliwe po stworzeniu komputera o wydajności 1000 petaflopsów. - Dzięki zbudowaniu Tytana w oparciu o procesory graficzne Tesla, laboratorium Oak Ridge może pracować z niesamowicie złożonymi, doskonale skalującymi się aplikacjami, co potwierdza słuszność stosowania akceleracji obliczeń przy rozwiązywaniu największych problemów naukowych - powiedział Steve Scott, dyrektor ds. technologii w dziale akceleracji obliczeń przez procesory graficzne w firmie NVIDIA. - Taka wydajność, moc i opłacalność jest po prostu niemożliwa do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych architektur wykorzystujących procesory centralne. Akceleracja obliczeń to najlepsze i najbardziej realistyczne podejście, które pozwoli osiągnąć wydajność na poziomie eksaskalowym w ciągu najbliższych 10 lat. Prace nad Tytanem rozpoczęto trzy lata temu, gdy laboratorium Oak Ridge podjęło decyzję o modernizacji systemu Jaguar, poprzedniej wersji systemu do otwartych badań naukowych, a także byłego lidera listy najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Modernizacja obejmuje montaż akceleratorów graficznych Tesla K20, wymianę modułów obliczeniowych przekształcającą 200 szaf w superkomputery Cray XK7, a także 710 terabajtów pamięci.
- Nowe akceleratory graficzne Tesla cechują się wysoką wydajnością i energooszczędnością, dzięki której Tytan mógł zostać rozbudowany w takiej skali, aby osiągając ogromną wydajność nie konsumował tyle energii co małe miasto – dodał Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium obliczeniowego.
- Rozwój nauki i technologii zawsze był naszym głównym celem, a Tytan to przełomowe narzędzie, dzięki pozwoli naukowcom z całego świata wykorzystać procesory graficzne w celu osiągnięcia nowych przełomów - powiedział Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium obliczeniowego w Oak Ridge National Laboratory.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-2