reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tom_schmucker-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 24 września 2012

AUO zapłaci 500 mln USD kary

AU Optronics z siedzibą na Tajwanie zostało ukarane przez amerykański sąd grzywną w wysokości 500 mln USD, za sztuczne ustalanie cen swoich produktów, donosi TVN24.
Jak na ironię po ogłoszeniu wyroku, ceny akcji AUO na nowojorskiej giełdzie poszły w górę o 5%. Dlaczego? Bo spodziewano się wyższej kary. Jeszcze w marcu spekulowano, że AUO zostanie ukarane za nielegalne praktyki grzywną w wysokości 1 mld USD.

Proces AUO trwał od 2008 roku. Wtedy do sądu wpłynął akt oskarżenia dotyczący elektronicznego giganta, który miał "dogadywać się" ze swoim konkurentem z branży - LG Electronics - w celu wypuszczenia na rynek amerykański ekranów ciekłorystalicznych (LCD) o zbliżonych cenach. LG poszło wtedy na ugodę z wymiarem sprawiedliwości i zapłaciło karę 400 mln USD, informuje TVN24.

Po prawie czterech latach procesu udowodniono tajwańskiemu producentowi 60 spotkań biznesowych w hotelach, na których zapadały decyzje o wypuszczeniu na rynek ekranów, których cena miała być niższa nawet o kilkanaście procent od zaproponowanej klientom. Naraziło to konsumentów na łączne straty sięgające kilku miliardów USD w latach 1999-2006.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1