reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Kasia Biel / Dreamstime Przemysł elektroniczny | 10 lipca 2012

Nietypowa rozbiórka: elektronika z pralki

Macie dosyć rozbiórek smartfonów i tabletów? My też. Zajrzyjmy więc do środka pralki marki GE.

Ekipa rozbiórkowa IHS iSuppli wzięła na tapetę pralkę GE, model GFWN1100LWW. Łącznie elektronika zawarta w tym modelu została wyceniona na 36.13 USD. 38% tej kwoty, czyli 13.84 USD, zostało przeznaczone na półprzewodniki. Jednym z ważniejszych i bardziej wartościowych komponentów jest 16-bitowy mikrokontroler (MCU) od Renesas Electronics Corp., jeden z elementów systemu inteligentnej kontroli pracy silnika, stworzonego celem oszczędności energii. ‘GFWN1100LWW zawiera system inteligentnej kontroli silnika, pomagający obniżyć zużycie energii i osiągnąć najwyższe oceny efektywności energetycznej’ zauważa Kevin Keller, starszy analityk w IHS. ‘Choć zastosowanie MCU od Renesas podnosi koszt elektroniki zastosowanej przez GE, zwraca się z naddatkiem w postaci oszczędności energii podczas eksploatacji urządzenia. Inteligentny system kontroli silnika poprzez zastosowanie MCU znajduje coraz szersze zastosowanie w takich sprzętach jak pralki, w tym również w modelach ze średniej półki, jakim jest GFWN1100LWW.’ Według IHS, średnia wartość półprzewodników, stosowanych w pralkach w roku 2012, to obecnie około $5.52, znacznie mniej niż w przypadku omawianego modelu GE. Niższy średni koszt wynika z dużego wolumenu produkcji modeli z niższej półki, kierowanych do krajów rozwijających się, takich jak Brazylia, Rosja, Indie I Chiny.
Sam mikrokontroler Renesas kosztuje 2.89 USD, czyli około 8% wartości elektroniki zastosowanej w pralce. Z drugiej strony, jego obecność umożliwia oszczędność energii nawet o 60%.
Najbardziej kosztownym pojedynczym komponentem jest hybrydowy moduł IC, zawierający szereg tranzystorów IGBT (insulated gate bipolar transistor). Został wyprodukowany przez International Rectifier i kosztuje 5.25 USD, co stanowi około 15% ogólnej wartości części elektronicznych. Pozostałe istotne element BOM elektroniki z modelu GFWN1100LWW: • płytka PCB od Century Printed Circuits o wartości 2.98 USD • przekaźnik od TE Connectivity o wartości 2.82 USD • Kondensator elektrolityczny od Chemi-Con za 2.12 USD • Kontroler sygnałów cyfrowych produkcji Freescale Semiconductor o wartości 1.53 USD
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-1