reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 05 lipca 2012

Najpotężniejszy superkomputer w Wielkiej Brytanii oparty na GPU

Firma NVIDIA poinformowała wczoraj, że Uniwersytet Oksfordzki, działający we współpracy z konsorcjum najlepszych brytyjskich instytucji akademickich, uruchomił potężny superkomputer akcelerowany przez procesory graficzne, który będzie służyć do prowadzenia zaawansowanych badań naukowo-inżynieryjnych.

System „Emerald” został zaprezentowany we wtorek w Centrum Innowacji Obliczeń Wysokowydajnych przy laboratorium STFC Rutherford Appleton w Didcot. Superkomputer składa się z 84 węzłów i łącznie zawiera 372 procesory graficzne NVIDIA Tesla M2090, które zapewniają wydajność przekraczającą 114 teraflopów. Emerald zostanie przekazany do dyspozycji brytyjskim naukowcom i inżynierom jako narzędzie do przyśpieszania wymagających badań m.in. z astrofizyki, bioinformatyki, chemii, inżynierii, genomiki, nauk przyrodniczych, nanotechnologii czy fizyki.
„Nowy superkomputer jest częścią rządowej inwestycji w rozwój elektronicznej infrastruktury, na który to cel przeznaczyliśmy 145 milionów funtów. System ten będzie nieocenionym i przydatnym narzędziem w pracy wielu firm i uniwersytetów”, powiedział David Willetts, minister nauki i szkolnictwa wyższego. „Przyśpieszy on rozwój badań i zachęci do dokonywania inwestycji w Wielkiej Brytanii, a także pozwoli utrzymać nas w czołówce świata nauki”.
Centrum Innowacji Obliczeń Wielkoskalowych, które skupia uniwersytety Oksfordzki, Bristol, Southampton oraz Londyński, zapewnia infrastrukturę niezbędną do rozwoju aplikacji naukowych i inżynieryjnych, a także umożliwia szkolenie naukowców oraz inżynierów zajmujących się obliczeniami wielkoskalowymi. Akcelerowany przez procesory graficzne superkomputer Emerald, wraz z innymi systemami obliczeniowymi, został ufundowany z dotacji przyznanych przez Radę Badań Fizycznych i Inżynieryjnych (EPSRC) w wysokości 3,7 milionów funtów brytyjskich.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-2