reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nokia Przemysł elektroniczny | 12 kwietnia 2012

BoM Nokia Lumia 900 = 209 USD

Do wyprodukowania najnowszego smartfonu Nokii, Lumia 900, zastosowano komponenty w wartości 209 USD. Koszty robocizny oszacowano na kolejne 8 USD. Jednak, dzisiejszą prasę obiegła wiadomość o poważnym błędzie oprogramowania tego modelu.

Podejście Nokii do projektowania produktów pozwoliło na wyprodukowanie smartfona, który zachowując najwyższy poziom funkcjonalności, wymaga zastosowania komponentów o znacznie mniejszej wartości w porównaniu do konkurentów, opartych na systemie Android. Według wstępnej analizy, przygotowanej przez HIS iSuppli, koszt komponentów, użytych do budowy Lumia 900, wynosi 209 USD. Po dodaniu kosztów produkcji na poziomie 8 USD, łączny koszty produkcji kształtuje się na poziomie 217 USD. BOM stanowi 46% ceny detalicznej Lumia 900, która wynosi 450 USD. Lumia 900 często jest określana jako ostatnia deska ratunku dla małżeństwa Nokii i Microsoft’u w walce o odzyskanie pozycji na rynku smartfonów. W tej sytuacji Nokia jest w stanie zaakceptować niższe marże ze sprzedaży hardware’u, Microsoft natomiast zdobywa cenny przyczółek dla swojego systemu operacyjnego. ‘Mając na uwadze ogromne znaczenie strategiczne aliansu obu firm sądzimy, iż Microsoft znacznie obniżył swoje opłaty licencyjne za software, aby tylko utrzymać niską cenę całego urządzenia’ komentuje Wayne Lam, Starszy Analityk w IHS. ‘Microsoft odnotował jedynie ograniczone sukcesy we wprowadzaniu poprzedniego system operacyjnego, nawiązując współpracę z takimi producentami jak HTC, Samsung czy LG. Jednak obecnie Microsoft, przy wsparciu Nokii, chciałby lepiej wypromować platformę Windows Phone 7’. Redukcja kosztów komponentów w Lumii 900 została osiągnięta przede wszystkim poprzez zastosowanie jednordzeniowego procesora i pamięci DRAM o niższych parametrach. Większość wprowadzanych na rynek konstrukcji bazuje co najmniej na procesorach dwurdzeniowych, a niektóre zawierają nawet procesory czterordzeniowe. Jednakże, ze względu na efektywne połączenie hardware’u i software’u, Lumia 900 jest w stanie bazować na jednordzeniowym procesorze APQ8055 od Qualcomm i wciąż zachowywać wysoką funkcjonalność. Według szacunków IHS, koszt tej kostki to 17 USD, podczas gdy bezpośredni konkurent, Samsung S II Skyrocket, zawiera dwurdzeniowy procesor Qualcomm o nazwie APQ8060, kosztujący już 22 USD. Podobnie, Lumia 900 działa przy jedynie 512 Megabitów pamięci DRAM, połowę z 1GB, których potrzebuje Samsung Skyrocket, czy większość podobnych konstrukcji. Z tego względu, pamięć Lumia 900 kosztuje 27 USD, o 5 USD mniej, aniżeli pamięć zastosowana w Skyrocket. IHS zauważa też, iż w przyszłości, przy systemie Windows Phone, możliwe jest zastosowanie nawet mniejszych pamięci, a więc i konstruowanie tańszych smartfonów. ‘Obecnie, minimalne wymagania dla Windows Phone 7.5 spełnia już procesor Qualcomm MSM7x27 w połączeniu z 256 Megabitów DRAM’ mówi Wayne Lam. ‘Rozszerza to potencjalny rynek dla urządzeń opartych na Windows Phone 7.5, umożliwiając Nokii i Microsoft konkurowanie na rynku nisko kosztowych smartfonów, zdominowanym obecnie przez system Android.’
© IHS / Image has zoom function
Kluczową rolę przy projektowaniu Lumia 900 odegrał Qualcomm. Produkcji tej właśnie firmy jest procesor aplikacyjny, procesor odpowiedzialny za łączność szerokopasmową, chip zarządzający zasilaniem oraz kostka odpowiedzialna za RF. Podobnie jak w przypadku wcześniej prezentowanych konstrukcji, najdroższym pojedynczym komponentem jest wyświetlacz. W Lumii 900 zastosowano produkt Samsung Mobile Display, kosztujący 58 USD, czyli aż 28% całego BoM. Dostawcą 16 GB pamięci NAND, służącej do zapisu danych, jest Micron Technology Inc. Ta sama firma jest też producentem dodatkowej pamięci 1GB, wspomagającej firmware kostki odpowiedzialnej za łączność szerokopasmową. Dostawcą SDRAM jest z kolei Elpida. W obu przypadkach, IHS podkreśla, że z pewnością Nokia posiada wiele źródeł zaopatrzenia pamięci, a komponenty Micron i Elpidy znalazły zastosowanie w konkretnym egzemplarzu, analizowanym przez IHS. Dzisiejszą prasę obiegła wiadomość o poważnym błędzie w oprogramowaniu Lumia 900, mogącym blokować dostęp do danych. Usterka ma być usunięta do 16 kwietnia.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-1