reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© FagorMastercook Przemysł elektroniczny | 30 maja 2011

Naklejki informacyjne na sprzęcie AGD?

Nowe sprzęty niosą ze sobą postęp, ale pralki, które kończą swój żywot po 5-6 latach, to nie jest postęp tylko zmuszanie konsumenta do ciągłych zakupów - uważa minister środowiska Andrzej Kraszewski. Proponuje naklejki z informacją o czasie użytkowania.
- Przedłużenie optymalnego użytkowania zasobów to jest wreszcie skończenie z ideą jednorazowości. Nie mają sensu rzeczy jednorazowego użytku, które potem wyrzucamy, najczęściej bez możliwości jakiegokolwiek recyklingu - powiedział w Brukseli minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Jednym z priorytetów środowiskowych polskiej prezydencji w UE jest oszczędne gospodarowanie zasobami ziemi.

- Rzeczy powinny służyć nam dłużej. Nowe urządzenia niosą ze sobą postęp, ale jeżeli ktoś mi powie, że ten postęp dokonał się w taki sposób, że w tej chwili pralki są programowane, żeby technicznie skończyć swoje życie w ciągu 5 czy 6 lat, to nie uwierzę - podkreślił. -Tu nie chodzi o postęp, tylko przede wszystkim o to, żeby zmusić konsumenta do ciągłego kupowania nowych rzeczy. Koszt środowiskowy w tej logice się nie liczy – dodał.

Jego zdaniem, należy się zastanowić, jak Unia Europejska może przekonać przemysł, by uwzględniał koszt środowiskowy w swoich kalkulacjach. Przypomniał, że podobna inicjatywa udała się w przypadku euroładowarki.

- Będziemy mieli euroładowarkę, a więc nie będziemy już zmuszeni jadąc gdzieś w podróż brać ze sobą pięciu czy sześciu ładowarek do wszystkich gadżetów. Może uda się też znaleźć taki sposób, żeby konsument był informowany o tym, jak długo będzie żyło urządzenie, które kupuje - powiedział Kraszewski.

Przyczynkiem do dyskusji ma być prowokacyjna - zdaniem Kraszewskiego - propozycja naklejki na sprzęty, która informowałaby o spodziewanej długości życia kupowanych produktów.

- Naklejka, która by informowała +ta lodówka ma spodziewany czas życia 4-5 lat+, jest pewną prowokacją, która wzbudzi dyskusję i trochę zainteresowania tym problemem. Dlatego że nie możemy marnotrawić zasobów, nie możemy używać rzeczy w sposób sekwencyjny, typu: wydobądź, przetwórz, sprzedaj, użyj i wyrzuć, musimy zmienić tę logikę. Planeta ma ograniczone zasoby i musimy tak używać tych zasobów, żeby starczyło dla nas i dla naszych dzieci - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że kiedyś konsument będzie na tyle wyedukowany, że będzie poszukiwać na rynku pralki czy lodówki z napisem, że zawiera części z recyklingu, "tak jak w tej chwili chwalimy się na przykład na wizytówce, że ten papier pochodzi z recyklingu". Jego zdaniem, co najmniej 30% sprzętu, który trafia na wysypiska, nadaje się do ponownego użycia.

Źródło: PAP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2