reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Przemysł elektroniczny | 30 marca 2011

Zaczynają dominować procesory z układem graficznym

Około połowa komputerów wyprodukowanych i sprzedanych w 2011 roku będzie miała procesory z wbudowanym układem graficznym. Osobne karty graficzne zaczynają trafiać tylko do komputerów wyższej klasy - poinformowała firma analityczna IHS iSuppli. 
Procesory z wbudowanym układem graficznym, zwane jednostkami GEM (graphics-enabled microprocessors) znajdą się w 115 mln notebooków, co stanowić będzie 49,8 proc. wszystkich wyprodukowanych i sprzedanych w obecnym roku i w 63 mln komputerów PC czyli w 45 proc. wszystkich PC. Według iSuppli, w 2014 roku 83 proc. wszystkich notebooków i 76 proc. desktopów będzie miało montowane procesory z wbudowanym układem graficznym.

Jak stwierdzili analitycy, istnieje zapotrzebowanie na procesory GEM, pozwalające na odtwarzanie aplikacji multimedialnych (niektóre gry czy TV internetowa). Zainstalowanie takich rozwiązań pozwala na obniżenie ceny laptopów i komputerów PC; nie trzeba na nich instalować bowiem karty graficznej. Najwięksi producenci procesorów - Intel i AMD - wprowadzają w obecnym roku nowe generacje takich układów. W przypadku Intela jest to Sandy Bridge, zaś AMD wytwarza pięć linii procesorów GEM.

Według Petera Lin, analityka iSuppli z Taipei na Tajwanie, procesory GEM będą montowane w komputerach przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych i w droższych wersjach komputerów oraz laptopów biurowych. W komputerach najwyższej klasy, przeznaczonych zwykle dla wymagających użytkowników jak np. gracze komputerowi, nadal będą montowane karty graficzne, ale teraz zawierające układy o wysokiej wydajności, znacznie podnoszące cenę całej jednostki.

Układy GEM spowodują zaś prawdopodobne zniknięcie z komputerów i notebooków tanich oraz średniej klasy kart graficznych, które staną się po prostu niepotrzebne, jako że nowe procesory będą miały wyższą wydajność w aplikacjach multimedialnych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2