reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© LG Przemysł elektroniczny | 21 marca 2011

Cyfryzacja podniesie ceny telewizorów

Telewizory przystosowane do odbioru cyfrowego sygnału mogą zdrożeć o 10% w drugiej połowie roku. Sklepy przy sprzedaży telewizorów przystosowanych do odbioru tylko sygnału analogowego będą musiały pobierać od klientów specjalne oświadczenia.
W drugiej połowie roku przy sprzedaży telewizorów nieprzystosowanych do odbierania sygnału cyfrowego sklepy będą pobierały od klientów specjalne oświadczenie. To, zgodnie z ustawą o cyfryzacji, ma być dowodem na poinformowanie ich, że wybrali model, który uniemożliwi im odbiór telewizji cyfrowej.

Dla sklepów oznacza to konieczność zaangażowania do pracy dodatkowych osób. Zgodnie z projektem oświadczenia mają być pobierane do 2014 r. i przechowywane przez 2 lata od ich wystawienia. Za uchylanie się od tego przepisu grozi kara od 1 do 50 tys. zł. Koszty jakie zostaną poniesione przez sklepy, zostaną przerzucone na producentów, a ci przełożą je na wyższe ceny produktów.

- Sklepy będą nakłaniać producentów do partycypowania w tych kosztach. Zwłaszcza że same pracują na niewysokich marżach, co jest efektem silnej konkurencji - zauważa Michał Kanownik ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego.

Na rynku nadal dostępnych jest ponad 300 tys. sztuk telewizorów MPEG2, czyli takich które odbierają tylko sygnał analogowy. Jeżeli mają one znaleźć się u klientów, sklepy będą musiały wynegocjować z producentami obniżenie marż i zmniejszyć ich ceny.

- Zależy nam na wyczyszczeniu magazynów i sklepowych półek. Dopóki tam zalegają, nie możemy ruszyć na dużą skalę ze sprzedażą nowych modeli - mówi Cezary Urynowicz z Sharp Electronics.

Analitycy przewidują, że jeszcze przed wakacjami, zanim nowa ustawa wejdzie w życie, pojawią się masowe wyprzedaże starych odbiorników.

- Planujemy liczne akcje promocyjne. Jednak to od producentów zależeć będzie w największym stopniu, o ile ostatecznie stanieją odbiorniki z MPEG2 - zauważa Wioletta Batóg z Media Saturn Holding Polska.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2