reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zródło: Rzeczpospolita Przemysł elektroniczny | 04 grudnia 2008

Armia kupi 30 polskich śmigłowców

Rzeczpospolita poinformowała, iż po pomyślnym przejściu testów, Wojsko Polskie kupi 30 sztuk helikopterów Głuszec, będących zmodernizowaną wersją Sokoła.
Producentem śmigłowców jest prywatyzowany obecnie PZL Świdnik (zabiegają o nią włosko-brytyjski AgustaWestlad oraz czeska Aero Vodochody). Wartość kontraktu, wraz z pakietem serwisowym opiewa na około 1 mld PLN. Jeden śmigłowiec bez serwisu kosztuje około 24 mln PLN, MON zapłaci też za prace badawcze i wdrożeniowe ponad 120 mln PLN. Rzeczpospolita podkreśla, iż kwota ta to ułamek kosztów, które WP musiałoby ponieść, zlecając za granicą integrację systemów bojowego helikoptera.

Do stworzenie zmodernizowanej wersji śmigłowca zainspirowały doświadczenia wojny w Iraku. Zmodernizowane Sokoły, który nadano nowe oznaczenie ‘Głuszec’, będą mogły latać w każdych warunkach dzięki wyposażeniu w precyzyjną awionikę i łączność. Jak informuje Rzeczpospolita, w komputerze pokładowym z cyfrową mapą będzie można wcześniej programować bojową misję, wprowadzać zmiany w trakcie operacji, a najważniejsze dane uzyskane ze specjalnej głowicy obserwacyjnej pilot wyświetli na szybie kokpitu. Elektroniczny system umożliwi także prowadzenie ognia.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2