reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 17 listopada 2010

Polski "Zeus" na 84 miejscu światowego rankingu superkomputerów

Superkomputer Cyfronetu AGH zajął 84. miejsce w prestiżowym rankingu Top 500 najpotężniejszych komputerów świata. „Zeus” awansował o 77 miejsc od czerwca 2010 r., kiedy to był na 161 pozycji. W rankingu jest jeszcze pięć innych polskich komputerów.
Wśród najlepszych polskich superkomputerów są: Nasza Klasa (185. miejsce), OXL Poland sp. z o.o. (249. miejsce), "Galera" Gdańsk (297. miejsce), "Reef" PCSS Poznań (313. miejsce) oraz "Supernova" Wrocław (372. miejsce).

Kryteriami oceny superkomputerów na liście TOP 500 są m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK (w TFLOPS-ach - test polegający na mierzeniu szybkości rozwiązywania gęstego układu równań liniowych), i teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

Klaster "Zeus" z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych (służy do przetwarzania sieciowego) i oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Jego moc obliczeniowa wynosi prawie 105 TeraFlops (poprzednio - 55 TeraFlops, Flops - jednostka wydajności komputerów, dokładniej wydajności układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe), a pamięć dyskowa - 1500 TeraBajtów.

Właścicielem najlepszego komputera na świecie jest chińskie Narodowe Centrum Superkomputerowe w Tianjin. Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery ze Stanów Zjednoczonych. Na kolejnych miejscach znajdują się Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy. Ranking prowadzony jest od 1993 r., odbywa się dwa razy w roku. To już jego 36. edycja.

Top 500 najpotężniejszych komputerów świata

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2