reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 08 listopada 2010

34 mln zł dofinansowania na nowe technologie w Świerku

Nowe materiały o niezwykłych właściwościach, urządzenia do kontroli ładunków czy przyspieszacze cząstek elementarnych zamierza rozwijać i produkować Instytut Problemów Jądrowych w Świerku m.in. dzięki unijnemu programowi Innowacyjna Gospodarka.
W 2010 r. Instytut Problemów Jądrowych w Świerku otrzymał 34 mln złotych z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na rozbudowę i wyposażenie laboratoriów, mających opracowywać nowe technologie, wykorzystujące różne rodzaje promieniowania. W ramach tego programu IPJ będzie rozbudowywał laboratorium struktur akceleracyjnych.

Laboratorium zamierza wytwarzać materiały dla elektroniki, w tym dla jej najnowszych odmian jak spintronika, wykorzystująca pewne specyficzne właściwości magnetyczne elektronów.

- Instytut specjalizujemy się także w budowie najważniejszych elementów akceleratorów elektronowych - urządzeń do przyspieszania elektronów. Akceleratory mają powszechne zastosowanie w niszczeniu nowotworów, są także używane do prześwietlania i szukania uszkodzeń w dużych konstrukcjach tj. mosty - powiedział PAP rzecznik Instytutu dr Marek Pawłowski.

Dzięki unijnym pieniądzom rozbudowane będzie też laboratorium wiązek jonowo-plazmowych. Za pomocą wiązki plazmy - zjonizowanego gazu - lub jonów, można w znacznym stopniu zmieniać właściwości powierzchni niektórych materiałów – dodaje.

Źródło: PAP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2