reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 24 listopada 2008

Optimus Technologie chce od SP 48.6 mln zł odszkodowania

Puls Biznesu informuje, iż 2 grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie orzeknie, czy Optimus Technologie ma prawo do odszkodowania od Skarbu Państwa za doprowadzenie na skraj upadku niegdyś giganta polskiego rynku komputerowego.
2 grudnia krakowski Sąd Okręgowy wyda wstępny wyrok, w którym zadecyduje, czy Optimus Technologie, spadkobierca Optimusa, ma prawo żądać od państwa odszkodowania. OT wystąpił o przyznanie odszkodowania w wysokości 36,6 mln zł plus 12 mln zł odsetek.

Puls Biznesu cytuje Piotra Kaczorkiewicza, prawnika Prokuratorii Generalnej, reprezentującej Skarb Państwa: ’O wyrok wstępny wnioskowała strona powodowa. Naszym zdaniem, Optimus Technologie nie ma legitymacji do żądania odszkodowania. Jeśli już, powinien o to wystąpić Onet.pl jako podmiot, wobec którego były kierowane decyzje organów skarbowych, jak się później okazało – błędne.’

’Pełnym sukcesorem dawnego Optimusa jest obecny Optimus Technologie. To do tej spółki po podziale Optimusa weszły składniki majątkowe przedsiębiorstwa dzielonego, a wraz z tym roszczenia odszkodowawcze za straty, jakie dawny Optimus poniósł wskutek błędnych decyzji organów skarbowych’ powiedział dla Pulsu Biznesu Filip Dopierała, adwokat OT.

OT wystąpił o odszkodowanie w lutym 2006 roku, jednak proces został zawieszony na początku 2007. Geneza całej sprawy sięga lat 1998-2000, kiedy kierowany przez Romana Kluskę Optimus został oskarżony przez fiskusa o milionowe wyłudzenia zwrotu VAT (eksport komputerów na Słowację i ich import do kraju z 0-procentową stawką VAT). NSA oczyścił jego firmę z zarzutów.

Kluska sprzedał Optimusa BRE Bankowi i Zbigniewowi Jakubasowi, którzy następnie odsprzedali go ITI. Holding wydzielił z Optimusa w 2001 r. dwa podmioty: internetowy Onet.pl oraz komputerowy Optimus Technologie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2