reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 27 października 2010

Jak zutylizować stary komputer?

Ścisłe regulacje związane z ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem firmowym zakazują wyrzucenia zużytego sprzętu komputerowego na śmietnik. Co zatem z nim zrobić? Co raz częściej okazuje się, że pozbycie się go nie jest nie tylko łatwe, ale jest także kosztowne.
Co ?
W dzisiejszych czasach nieopłacalnym stało się modernizowanie starego sprzętu. Co prawda istnieją jeszcze dostawcy, którzy oferują usługę odebrania zużytego komputera przy zakupie nowego, ale jest to raczej rzadkie zjawisko. Popularna w Polsce stała się natomiast utylizacja. Mamy możliwość przekazania zużytych komputerów wyspecjalizowanym firmom, które odnowią sprzęt i umożliwią ponowne wykorzystanie działających podzespołów. Uszkodzone części trafią do powtórnego przetworzenia.

Gdzie?
Tutaj, jak w każdej transakcji należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i dokładnie sprawdzić firmę, której przekazujemy zużyty sprzęt. ‘Według Basel Action Network, organizacji, która koncentruje się na problemach związanych z odpadkami elektronicznymi, aż 80% złomowanej elektroniki ląduje na barkach płynących do krajów takich jak Chiny, Wietnam, Nigeria, Ghana czy Indie. Zazwyczaj śmieci takie lądują na wysypisku, gdyż lokalne przepisy tych krajów tego nie zabraniają’.

Jak?
Niezależnie od tego czy sprzęt, który oddajemy do utylizacji był używany przez nas samych, czy też utylizacji poddawane są komputery firmowe, należy pamiętać, by nie zostawiać na dysku twardym żadnych danych. ‘Typowym narzędziem wykorzystywanym przez IT jest DBAN (Darik's Boot and Nuke), narzędzie, które po uruchomieniu komputera automatycznie wyczyści wszystkie dyski lokalne, które znajdzie. Można także wykorzystać narzędzia shred i wipe obecne w bardzo popularnej minidystrybucji live o nazwie System Rescue CD’. Samo formatowanie dysku nie wystarczy! Chociaż firmy recyklingowe zapewniają poufność danych warto samemu zadbać o to, by nie trafiły one w niepowołane ręce.

Żródło: Computerworld na pods. Car Garretson: Recycling IT assets is serious business Computerworld (US), 11 października 2010
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-1